Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Co si počnem, Matěji, když nás holky nechtějí?!Úvodník: Není nic lepšího, než takové upejpavé holčičky okouzlit krásně zarecitovanou básničkou. A protože se říká, že co se v mládí naučíš, později jako když najdeš, je nejvyšší čas, páni kluci (ale i holčičky!) naučit se spoustu říkadel a veršovánek.

Článek:
K tomu vám pomůže nově vydaná Zlatá kniha říkadel, které s citem k dušičce dítěte, ale i se zřetelem k zlaté tradici ústní slovesnosti pečlivě vybrala Markéta Stinglová. Snad potěší i rodiče a babičky s dědečky, protože na stránkách knihy se před nimi otevře i jejich ztracené dětství. Setkají se tu se starými českými říkadly, verši básníků, zlidovělými písněmi, rozpočitadly, které tak důvěrně znají, jen na ně trochu pozapomněli. Přečtou si i textíky, jež se k nim dostanou poprvé a po večerech a na dobrou noc je předají svým nezbedům.

Pro děti, i ty malé, které ještě neumí číst, je kniha pravým pokladem. Opakováním výrazných rýmů si procvičí paměť, zdokonalí výslovnost a díky neopakovatelným a tak typickým obrázkům Miloše Nesvadby, na nichž vyrostlo již několik generací, posílí interakci a vizuální představivost. Naučí se nejen nenásilně poznávat písmenka, barvy, tvary, ale mohou se pokusit i o jednoduché kresbičky.

I když to možná nebylo ani plánovaným cílem, jedná se o velice propracovanou, mnohovrstevnou didaktickou pomůcku pro děti předškolního věku, která v sobě spojuje učitele a psychologa, učení i pohlazení, vtip a humor, něžnou krásu a pozornost. V době bezduchého sledování televize mnohem více svým dětem prospějeme, když si spolu s nimi budeme prohlížet kouzelné obrázky, hledat zvířátka, rozhýbávat jazyk, trénovat paměť, číst, kreslit, omalovávat, protože pan malíř nechal dětem některé obrázky nevybarvené.... ale hlavně být spolu s knihou všichni v úzkém kontaktu.

Zlatá kniha říkadel s ilustracemi Miloše Nesvadby vyšla v nakladatelství XYZ v roce 2007

Foto: autorka
Titulní stránka převzata z
www.xyz-knihy.cz20.10.2007 - Jindřiška Kodíčková