Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Pomooooc! Losi táhnou na Francii!Úvodník: Že by změna klimatu? Inu, mluví se o tom dosti. Důkazem mohou být i plátna našich malířů, pokryta severskými paroháči

Článek: Nakonec se ukázalo, že to byl apríl v parném létě, takový špíček pro pana galeristu M. Lipinu... Výtvarníci jsou banda veselá, smysl pro humor jim není cizí a takové kousky naplňovaly (kromě práce, samozřejmě) jejich dny i noci. V rámci projektu Jižní Francie očima českých výtvarníků posilovalo svoji múzu v ztracené vesničce Canet nedaleko Montpellier sedm umělců-Zdeněk Daněk, Tomáš Hřivnáč, Boris Jirků, Ivana Kotýnková, Daniel Krejbich, Miroslav Pošvic a Eva &Sebíková. Do práce jim brnkal na kytaru a zpíval Dragan Hoxha.

Slunečná jižní Francie probouzí emoce i touhy od nepaměti. Zářivé slunce ostří zeleň provoněnou modravou levandulí zakápnutou citrusovou esencí. Není divu, že sem utíkali zneuznaní umělci konce 19. století a navzdory nepochopení všech kolem nechali vytrysknout gejzíry nových směrů. Genius loci je tu přítomen ve všech částečkách a nevyčerpatelná inspirace láká.

Čeští výtvarníci nejsou výjimkou, jejich již druhý pobyt naznačuje, že se nejen za svými hostiteli, hudebníkem Patrickem Tomasem a tanečnicí Nizouchou, rádi vrátili. Odměnou jim (i zpočátku zmatenému galeristovi) jsou originální obrazy, vydechující kus jižního slunce i v dnešních pošmourných dnech.

Ohřát ve víru jasných barev, opálených těl, potěšit se svěží přírodou můžete v Galerii La Femme a restauraci Le Patio na Národní třídě, kde současně probíhá výstava děl inspirovaných jižní Francií. Nebojte se, většina losů zmizela, jen stopa (smíchu a vzpomínek na ně) zůstala. Výstava potrvá do 19. listopadu 2007.

Ilustrační foto: autorka

pohled na průčelí galerie
Galerista M. Lipina s malířem D. Krejbichem


Zdroj fotografie v perexu: www.glf.cz

09.11.2007 - Jindřiška Kodíčková