Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Příběhy starší než časÚvodník: V lesích, v nichž loupežnická čeládka padne do posledního raubíře, pod vrbou holkám rostou vlasy až na sukni, lakomcům zrajtují divoženky fazónu, až mají z košile cáry na protahování laufů … hm, čtu a je mi lehce. Jako bych před chvílí urazil drakovi všechny jeho hlavičky. Autoři knihy Půl kopy pohádek a pověstí z Plzeňského kraje brnkají na dobrou strunku.

Článek: Pro potěchu všech, kdo mají dětskou duši, dali do vínku svému dílku rukou nerozlučnou Markéta Čekanová a Zdeněk Zajíček, za mohutného přispění třetího: ilustroval Vhrsti.

Pohádkové figurky ožívají ve vyprávění svým nádherným černobílým životem a Vhrsti je maluje způsobem, že si jeden říká, zda jednadvacáté století je to pravé pro život. Zasadili své pohádky do míst Plzeňského kraje, opřeli je o skutečné reálie, s kterými krátce v závěru každého kousku čtenáře seznámí. Ano, mám tu výhodu, že prostředí příběhů znám. Třeba z hradu Krašov vypadá Berounka jak tlustý stříbrný had, o kterém autoři nepíší, ale o voraři Jakubovi už ano. Odklel si tam pannu Julii. Přej, bude ti přáno.

Kniha je bohatá na zajímavé příměry, jeden již v nadpisu. Psaná je vtipným, současným jazykem, délka pohádek nepřekročí „večerníčkovskou“ metráž. Kniha jich obsahuje 30, počet na pohádkové „vycucané“ případy v Čechách zřejmě předurčené. Dětem vadit nebude a my ostatní snad při čtení zapomeneme, čemu se půl kopy rovná.

Prozradil mi Zdeněk Zajíček, že v kulisách „Tajemství hostince U zlatého orla“, ve sklepních prostorách, otevře na jaře Muzeum strašidel a pohádkových postaviček. Podíváme se tam.


Markéta Čekanová, Zdeněk Zajíček, Vhrsti: Půl kopy pohádek a pověstí
vydala RLA Stallion s.r.o. 2007
Zdroj obrázků: Vhrsti


08.12.2007 - Jaromír Komorous