Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Komediální procesÚvodník: „Není nutno, abys vycházel z domu. Zůstaň u svého stolu a poslouchej. Ani neposlouchej, čekej pouze. Ani nečekej, buď naprosto tiše a sám. Nabídne se ti svět k odhalení, nemůže jinak, bude se před tebou svíjet v extázi.“

Článek: Citace Franze Kafky. Dosti výstižná pro dílo, o němž nastolíme nyní řeč. Připravte se, Proces začíná.

When the night has come
And the land is dark
And the moon is the only light we see
No I won´t be afraid
No I won´t be afraid
Just as long as you stand, stand be me


Deník pana K. Spis, které nemělo cizí oko nikdy spatřit. Ale stalo se. Předvolání přímo z postele přichází vzápětí. Dva nactiutrhačtí strážníci stojící za dveřmi. Dnešní ráno skončí očekávaná snídaně ve chřtánu jednoho z nich. „Jste předvolán!“

Stand by me
Oh, now, now, stand by me
Stand by me, stand by me


Obyčejný dům. Běžná místnost. Balancování na hraně jeviště. Vyšetřovatel vyžaduje disciplínu. Strážník, co snědl Jozefu K. snídani zažije scénu nemálo podobnou německým sado-maso filmům. Postavy nemlčí, ale ani nežijí. Žije jen obžalovaný a každý z rozměrů lidí okolo je jen odrazem jeho samého. Polibek na rty krásných dam znamená malé světýlko v temnotě pronásledovaného.

If the sky that we look upon
Should tumble and fall
And the mountain should crumble to the sea
I won´t shed a tear
Just as long as you stand, stand by me.


Právník nevyhovuje, Jozef se hodlá ospravedlňovat sám. Před kým, před čím? Před sebou, vládou, světem, lidmi, … kdo ví. Pocit útlaku ční z každého pohybu a zatímco starší generaci navodí dojem vykonstruovaných socialistických kauz, mladším připomene stísněnost duše hraničící se stihomamem, stále častěji pozorovaným v dnešní globalizující se společnosti. Drama se odehrává ve vnějším světě, který existuje jen pro hlavního hrdinu. To on dává postavám další dimenze projevu a rozvíjí jejich příliš redukované vlastnosti.

Stand by me
Oh, now, now, stand by me
Stand by me, stand by me


Jako vždy, i tentokrát Komedie zasadila děj do kulis prostých, geometrických, nadchávajících diváka prostou, ale velmi účinou hrou světel. I stín může být hercem. Kafkův proces směřuje k mohutné intelektuální zádumčivosti, vzývající se k reálnému světu, jeho sociálním poměrům, psychologickým projevům, zrcadlících se ve stránkách učebnice dějepisu. Hru divadlo tradičně pojalo coby intelektuální skvost hodný náročného diváka, který k požitku nepotřebuje našňořené kostýmy a rokokově přestylizovanou scénu.

Whenever you´re in trouble won´t you stand by me
Oh, now, now, stand by me
Oh, stand by me, stand by me, stand by me.


Franz Kafka – Proces
Uvádí pražské divadlo Komedie – Jungmannova 1, Praha 1
Text písně Stand by me (B. King, J. Leiber, M. Stoller) vás bude provázet celou hrou…


Po představení se v rámci Vánoční párty konalo promítání filmečků, DJ party, ale čas nastal i pro lahodný gulášek…

Fotografie: ikonka – foto z představení – www.prakomdiv.cz
Dole: párty po Procesu – foto Veronika Valášková

31.12.2007 - Michaela Wilhelmová