Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Tvůrčí psaní 10 - to jsem já



Úvodník: Desáté jubilejní tvůrčí psaní se snad nejlépe hodí k tomu, abychom to zpětně trochu shrnuli a vrátili se k tomu, o čem jsme už jednou mluvili na začátku. Tedy že nic z toho, o čem si tu spolu povídáme, vlastně nikoho nenaučí, jak psát. Pilováním vylepšíte svou techniku, naučíte se vyvarovat určitých chyb, ale punc originality si svou kreativitou už vytváříte sami.

Článek: Ostatně, už v samotných komentářích jsme mezi sebou poznávali značné rozdíly. Ano, někdy se stalo, že první přispěvatel nasadil určitou laťku, které se pak všichni ostatní drželi a do jisté míry ho kopírovali, ale přesto se nám společně potvrdilo, že jednu situaci lze popsat různými styly a různými úhly pohledu.

S touto originalitou každého z nás souvisí zcela zásadní záležitost naší tvorby, a to výběr správného žánru. Ne každý má buňky k tomu, aby napínavě vylíčil detektivku, ne každý se dokáže romanticky rozjímat nad vznášejícím se motýlem a opravdu málo jedinců dokáže vtipně zaglosovat. Osobně bych se řídila především intuicí, jakýmsi nepsaným pravidlem, že co mě nejvíc baví, to je to správné. Protože co člověk dělá z radosti, činí často lépe než to, co dělá pro peníze.

Ale pokud jste odhodláni skutečně zanevřít na svou oblíbenou poezii či scifi jen proto, že se se nejedná o žánr právě nejčtenější, pokud zkrátka jen hledáte to, co vám přinese největší úspěch, potom vám ještě dám jeden typ, slovy našeho současného nejúspěšnějšího spisovatele: Státi se úspěšným českým spisovatelem je velmi snadné. Všechno, co musíte udělat, je napsat jeden větší společenský román. Když takový román napíšete, máte to v kapse. (zdroj: literární konference v Udine, webpark.cz)

Když však o tom přemýšlím, musím připustit, že nejeden světově známý autor prorazil, až když změnil žánr. Vyvstává tedy otázka, že tihle všichni snad nepoznali včas, co je nejvíc baví? O tom pochybuji. Spíš vyzkoušeli víc stylů a způsobů, jak na to. Objevovali pozvolna. A třeba je to i ta ideální cesta, jak se najít, je zdlouhavější a hodila by se pro ni charakteristika zkratky z Machrů a sněženek, ale vzpomeňme na druhou stranu zase z pohádek, že cesta přímá a jednoduchá vede do pekla. Musíme zkrátka zkoušet a zkoušet a postupně vyzrávat. Málokterý má to štěstí a narodí se s geniálním talentem, jenž se tak nějak sám od sebe projeví už v dětství. Většina z nás musí kousek po kousku pilovat své nadání a otesávat ho a formovat asi tak, jak to činí sochař s kamenem.



ÚKOLY:
Následující cvičení samozřejmě můžete všelijak ošidit, ale nezapomeňte, že se tím připravíte o zkušenost, se kterou rostete, vyvíjíte se. Každé slovo, které napíšete, každé zamyšlení, které uskutečníte ve své mysli, vás posouvá o krůček dál.

1. Domácí úkol: Porotce
Přečtěte si několik (nejméně 10) povídek nebo básní od různých autorů. Potom mezi nimi stanovte tři vítězná místa. Zdůvodněte si, proč místa udílíte, co vás na jednotlivých dílech zaujalo? Své poznatky si zapište – tak si nejlépe utřídíte myšlenky, pochopíte, co je na textu důležité a co nepodstatné. Vypište si, jaké chyby udělal autor, kterého jste nevybrali. Nakonec, až budete mít svá hodnotící kritéria sepsaná a setříděná, zkritizujte jimi své duševní výtvory. Neobsahují stejné nedostatky jako dílo, které jste vyřadili?
Pro své dobro se nesnažte cvičení ošidit tím, že si jen přečtete svou povídku a zkritizujete ji. Tím si nepomůžete, nepoznáte, co vlastně máte hledat.

2. Styly, alias úkol do komentáře pod článek
Vymyslete si jednoduché téma (jízda tramvají, procházka lesem, nuda, polibek). Nyní toto téma zpracujte z různých pohledů i stylů: jako báseň, krátkou povídku, reportáž, osobní vjem, pohled druhé osoby, s hrdinou sobcem a přecitlivělým hrdinou. Uvidíte, že budete překvapení, kolika různými pohledy lze spatřit jednu situaci. A určitě vás to bude bavit, až budete vymýšlet nějaký nový, další úhel pohledu.


Pokračování: (klikni
 

Pokud máte chuť si místo těchto malých jednohubek vyzkoušet celý a hlavně aktuální kurz tvůrčího psaní ONLINE, máte možnost. Získáte zkušenosti a důležitou zpětnou vazbu: https://literarnistrom.cz



Foto: autoportrét

26.03.2008 - Renata Šindelářová