Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Sny Hollywoodu o lásce a teplu domovaÚvodník: Jako malý chlapec vyrůstáte v malém městečku, ale odejdete od rodiny plnit si své sny do Hollywoodu - světa moci, slávy a velkých peněz. Peníze si pak můžete servírovat jako dezert i hlavní chod několikrát denně. Ale co se stane, když sedíte u stolu sám?

Článek:
Je krásné si plnit sny a pro jejich uskutečnění překonat mnohé nelehké překážky. Je nádherné mít peníze a stálou práci, o níž jste celé to dětství snili. Jenže co z toho, když to najednou nenávidíte?
Hlavní hrdina románu Sny o kopci Bunker Hill, Artur Bandini, se sice rád prohlašuje za nejlepšího scénaristu a spisovatele v Hollywoodu, ve skutečnosti je ale troska. Během svého potulování po Los Angeles pracuje pro ta nejzvučnější jména byznysu, ale rozhodně o nějaké kariéře nemůže být ani řeč. Nespokojenost, arogance, odpor, opovrhování jinými spolu s promiskuitou vždy mívají rychlý konec a bolavý pád.
Artur ve svém egoismu a nafoukanosti či snad až domýšlivosti pokračuje a tajemná zákoutí L.A. ho začínají stravovat a pohlcovat.
Najednou se ocitá sice s talentem, ale bez přátel, bez peněz, bez známostí i životní lásky Helen.
Nenaplněnost a zklamání mnohé dovedou k alkoholu, drogám a postupné sebedestrukci. Leč Artura dohání do tepla domova ke své rodině, aby svému nitru poskytl trošku útěchy a rozmazlování.
Když se mu nedostává uspokojení ze života ani zde, odchází a začíná znova. Od začátku. Zruinován, sám, ale s novou nadějí...
Kniha Sny o kopci Bunker Hill autora Johna Fanta často velice pesimisticky a melancholicky popisuje život prostého člověka, jemuž příroda nadělila hodně literárního talentu, ale on sám je téměř bez morálních hodnot, stálosti, vytrvalosti a úcty.
Popisuje moc arogance, odporu a nenávisti, ukazuje zákoutí Hollywoodu, ale i sílu lásky.

John Fante, Sny o kopci Bunker Hill
vydalo nakladatelství PRAGMA
ZDroj fota obálky: neoluxor.cz


15.03.2008 - Lucie Kunešová