Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Basta fidli trumpetaÚvodník: Krásně barevně poutavé leporelo s tímto názvem vydalo nakladatelství Fragment letos na jaře. Úsměvné verše, jednoduché a zároveň poučné, napsal Jiří Žáček, knížku ilustrovala Dagmar Ježková.

Článek: Už titulní stránka nás ujišťuje, že řeč bude hlavně o zvířátkách. Děti a zvířátka – odvěké protipóly, které se stále přitahují. Svět zvířat přitahuje však nejen děti, ale i dospělé. Člověk duši zvířat nikdy neporozumí, ale může se o to pokoušet a nejlépe s tím začít už od dětství. A tak učíme děti vydávat zvířecí zvuky jako například: Haf, haf, mňau, mňau, protože je to jednodušší než je učit složitá lidská slova.

Leporelo „Basta fidli trumpeta“ vypráví o takové menší vzpouře domácích zvířátek, která si usmyslila, že doma už je nic nového a hezkého nečeká a všude dobře, jinde líp. A tak se pes, kočka, koza, kráva a kohout domluví, že spolu půjdou do světa, basta fidli trumpeta!

A jdou. Ovšem záhy poznávají, že ono to putování sebou přináší i nepříjemné trampoty. Déšť, zima, tma a nebezpečí v podobě medvěda je brzy přesvědčí, že jednali ukvapeně. A tak se i děti lecčemu naučí. Třeba o tom, že někdy je lepší si předem rozmyslet, co uděláme, než zbrkle jednat a pak svých činů litovat. Návrat zpátky se stává dílem okamžiku. Protože – všude dobře, doma nejlíp.

Veselá knížka o putování zvířátek potěší hlavně nejmenší čtenáře a jejich maminky, které jim ji jistě rády před spaním přečtou a pak je s láskou ujistí, že zvířátkám i dětem je přeci jen nejlépe v mámině náručí.

Žáček Jiří, Ježková Dagmar - Basta fidli trumpeta
Vydalo nakladatelství Fragment
 Foto. www.fragment.cz


12.04.2008 - Radka Zadinová