Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Hrdinou sám pro sebe



Úvodník: Charles Dickens tetován krví příšery. Podívejme se na příběh, odehrávající se v naprosto nově utvořeném světě. Ne v čirém sci-fi prostředí, naopak v silně realistickém, přesto fantazijním.

Článek: Zpočátku kniha vyznačující se hlavní osovou zápletkou podobnou Harrymu Potterovi, dále pak příběhem sirotka přípomínajících Řadu nešťastných příhod. Přese všechno z ní však vyzařuje něco jiného. A také laskavé, ale později i strašidelné vyprávění. Přináší strašidelnost, avšak ne onu děsivost až hrůzně vykonstruované reality do nejmenších detailů.

Vypráví o chlapci, vyrůstajícím v sirotčinci, který sponzoruje námořnictvo. Všichni jeho obyvatelé tedy čekají, až konečně přijde onen pracovní agent a vybere si je pro práci ocťáka (tedy námořníka). Rosamunda, jak neznámí rodiče pojmenovali hlavního hrdinu před jeho odložením, má ale nakonec sloužit samotnému císaři v povolání lampáře.

Venku, za hradbami města však čekají různé nástrahy. Především pak v podobě příšer, které nemohou žít paralelně vedle lidí. Podobné jako ve Válkce s mloky, jen v tomto případě místo politické vykonstruovanosti nacházíme magično, poutavost nepoznaného. Sympatizujeme s hrdiny, a jak už to bývá, i Rosamunda se vlastně stane hrdinou v přeneseném slova smyslu. Hrdinou sám pro sebe, ne pro svět. Hrdinou naplnění. Potlouká se ve světě sám, přičemž jeho pouť zkříží tzv. steinikon a fulgarka (lidé, k jejimž orgánům se chirurgicky přidaly přídatné pro boj s příšerami). Provází jej po většinu cesty, stejně jako falešný kapitán Perlík.

Na děj kniha bohatá, se spoustou důmyslně vykonstruovaných zápletek, nepostrádajících poutavost a chytlavost. Složitost světa vás pohltí. Pro lepší orientaci v nových slovech se vzadu nachází obsáhlý slovník pojmů, osvětlující i pro nás jasné věci, v onom prostředí však s poněkud odlišnějším významem.
Pak to může vypadat třeba takto:

"Lampář - druh specializovaného vojáka většinou zaměstnaného Císařstvím, ačkoli je mají i některé státy. Jejich hlavním úkolem je chodit večer rozsvěcet lamperky, které lemují přivaděče a konduktory (hlavní silnice) Císařství, a zase je brzo ráno zhášet. Na vojáky jsou dost dobře placeni, pobírají asi 22 sous ročně."

Dočkali byste se i bohatého obrazového materiálu v podobě map s cestami, kudy Rosamunda cestuje a spoustu příloh. Všechny ilustrace jsou černobílé kresby samotného autora. Za jedinou chybu, kterou v tomto prvním díle trilogie nacházím, považuji obrázky postav, které autor umístil stránkově mnohem dál do středu knihy od jejich seznámení s nimi. Pak tedy přichází mírné zklamání, že postavy vypadají jinak, než jak jsme si je vysnili my. Naopak onu fantazijní zklamanost čtenářům autor vynahrazuje nejen nově vytvořeným světem, ale i celou slovní zásobou,stylem vyprávění připomínajícím právě Chralese Dickense, avšak v moderním pojetí.


Tetování krví, D.M. Cornish
Vydalo nakladatelství Fragment v roce 2008
Zdroj fotografie:
www.fragment.cz

11.05.2008 - Lucie Hajduková