Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Cvičte s námi mozek VII.Úvodník: Dnes naposledy máte možnost dát svým mozkům pořádný tělocvik! Poslední, 7. díl mozkové gymnastiky vám jako vždy pěkně zatopí, až se vám bude z uší kouřit. Tak neváhejte a cvičte!

Článek: Hned první hádanka není ani tak otázkou logiky. Jde spíš o optický chyták. Co myslíte, jsou všechny přímky na obrázku rovnoběžné?

Světla
První opravdová hádanka má čiře praktický charakter, může se přihodit i vám:
Nalézáte se na starobylém sídle. Krásné velké místnosti mají jedinou chybu: elektřina do nich byla zavedena poněkud prapodivně, a tak, chcete-li v hlavním sále rozsvítit, musíte tak učinit ve vedlejší místnosti, aniž do samotného sálu vidíte. Jenže v sále jsou tři velké lampy a vy nemáte tušení, který vypínač je od které. Vidíte pouze, že všechny tři jsou vypnuté. Můžete je libovolně zapínat i vypínat, pak jednou dojít do sálu a podívat se, která svítí. Tam musíte poznat, který vypínač žárovce náleží. Jak na to půjdete?


Těžká matematika

A nyní jedna pěkně jedovatá lahůdka čiře matematického rázu, která rozhodně nesedne každému.
K dispozici máte čísla 1, 9, 9, 6. S jejich pomocí a +, -, x, :, mocnina, odmocnina vytvořte následující čísla (použít samozřejmě smíte i závorky)
29
32
35
38
70
73
76
77
100
1000
Čísla se musí použít v daném pořadí a všechny!
Pro ty, kteří na úlohu sami přijdou, vzkazuji: klobouk dolů!


Mince
Na burze jste nakoupili devět na první pohled stejných mincí. Ale někdo vám prozradí, že jedna z nich je falešná. Nepatrně lehčí. Doma máte jen rovnoramenné váhy. Jak zjistíte s pomocí ostatních mincí, která je ta falešná?


Hostel
Předposlední úloha není moc těžká, ale už na první pohled alegebraicky záhadná.
V hostelu se chtějí ubytovat tři návštěvníci. Na recepci po nich chtějí za jeden pokoj 10 liber, které každý z hostů zaplatil - dohromady 30 liber.
Když měl nosič odnést hostům zavazadla, přispěchal ředitel hostelu, že měli hosté zaplatit jen 25 liber. Dal tedy nosičovi pět liber, ať je návštěvníkům vrátí. Nosič nevěděl, jak rozdělit 5 liber mezi tři osoby, tak dal každému po libře a dvě si nechal.
Každý tedy zaplatil 9 liber (deset původně, jednu dostal zpět). 3x9=27. Dvě libry si nechal nosič. 27+2=29. Kam zmizela jedna libra?


Lívance

Poslední úkol zavání také počítáním, nicméně každá správná hospodyňka by jí měla umět vyřešit. Týká se totiž vaření.
Jeden lívanec se smaží deset minut - pět minut z každé strany. Na pánev se vejdou dva lívance vedle sebe. Za jak dlouho nejrychleji osmažíte na jedné pánvi tři lívance?

Těmito zapeklitostmi sedmého dílu tedy končí náš seriál trápící vaše mozkové závity. Doufáme, že jste se u něj pobavili, zapotili a některé úlohy i vyluštili!

Pokud jste o některý z dílů přišli, můžete se podívat zde:
První díl (klikni)
Druhý díl (klikni)
Třetí díl (klikni)
Čtvrtý díl (klikni)
Pátý díl (klikni)
&Sestý díl (klikni)Řešení

Přímky
Jde skutečně o optický klam, přímky jsou rovnoběžné

Světla v sále
Zapnu první vypínač, chvíli počkám. Vypnu první a zapnu druhý. Jdu do místnosti. Jedno světlo svítí, jedno má horkou žárovku, třetí nic..

Těžká matematika – 1996
29 = -1+[9]+[[9]6]
32 = (1:[9])x96
35 = -19+(9x6)
38 = 19:[9]x6
70 = (1+[9])[9]+6
73 = 19+(9x6)
76 = 1+(9x9)-6
77 = -19+96
100 = 1+[9]+96
1000 = (1+9)(9-6)
Místo odmocnin máme hranaté závorky

Mince
Tři mince vlevo dáte na váhu vlevo, tři vpravo, tři jsou vedle. Váhy jdou buď do leva, doprava nebo zůstanou v rovnováze. Už se možnosti omezili na tři mince. Jedna doleva, jedna doprava, jedna mimo. Zkrátka vylučovací metoda.

Hostel
Gentlemani platili 27 liber. Měli platit 25. Dvě libry pro poslíčka. Číslo 30 není vůbec důležité.

Lívance
Za 15 minut. Po pěti minutách lívanec sundáte a druhý otočíte. Po deseti minutách je jeden hotov a dva je třeba osmažit ještě z jedné strany.


30.05.2008 - Michaela Wilhelmová