Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Létající Přízraky v příroděÚvodník: Milan Děžinský vstoupil do literatury koncem devadesátých let, kdy založil a redigoval studentský časopis Okruh. Ovšem potom se dal do psaní básní. V současné době díky pedagogickému vzdělání pracuje jako učitel angličtiny a překladatel anglických knih. Stejně jako za předposlední sbírku Slovník noci je i tentokrát nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii poezie se sbírkou Přízraky.

Článek: V pořadí čtvrtá autorova kniha básní nás zavede nejprve do světa snů a jejich imaginace, ale i do prostředí bezesných nocí. Ovšem jen na začátku.

Sbírka je rozdělena do tří částí a jednotlivé názvy korespondují s prvními básněmi v kapitole. Hned v počátku nás zastaví Noční hlídka, kde expozice tématu noci a nespavosti působí nejpatrněji a nejpříměji. Přesto i ve snadno pochopitelných příbězích občas zapochybujete, zda-li již kráčíte v projekci snu, anebo stále bloumáte ve svém pokoji. Čímž vás donutí zůstat neustále ve střehu, alespoň v první části.

Bohužel v druhé si postřeh příliš nepotrénujete. Nejrozsáhlejší prostřední část Božské stvoření je složena převážně z melancholických příběhů reflektujících babí léto, podzimní přírodu. Jestliže první část fascinovala autora Měsícem jako vševidoucím nočním hlídačem, v této části přichází na řadu stromy a jejich kůže a zemina, z níž rostou. Ovšem tu a tam se vyskytnou i básně přesahující tento tematický rámec, které vás probudí svou ne-obyčejností, například Hrabu se v hlíně, Nietzsche a Čára života. Poslední jmenovaná uzavírá druhou část a spíš než součást druhého celku tvoří překlenovací most mezi nocí, přírodou a poletujícími přízraky.

V třetí části se propojení přízraků se sny nedočkáte, i když jste ze začátku knihy mohli počítat s tímto logickým vyústěním. Místo děsivých stvoření zaujmou vzpomínky. Poslední část Přízraky není dlouhá a tvoří ji pouhé čtyři básně. Těžko tady najdete nějaký konkrétní jednotící motiv nebo společné téma. Spíše působí jako průřez tématy, jež v knize už zazněly – sny, příroda a samota. Sbírka tak asi zklame všechny, kdo očekávali děsivé výklady snů Děžinského plné přízraků a různých potvor. I přes drobná odskočení od tematických konceptů, které jsem však rád uvítal, představuje sbírka a její básně harmonii, o kterou možná sama příroda bojuje.


Milan Dežinský, Přízraky
Vydalo nakladatelství Host
Zdroj foto: www.nakladatelstvi.hostbrno.cz
20.05.2008 - Petr Veselý