Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Letní toulání po hradech českých VIII.Úvodník: Dnes se s námi můžete podívat na pozapomenutou zříceninu hradu Jenčov (najdete ho poblíž křivoklátského Zbečna) a zároveň zrekapitulovat, kam všude jsme již zavítali v dílech našeho putování.

Článek: Malý hrad Jenčov se do starobylé české historie příliš nezapsal. O jeho původu nevíme zhola nic. Zrod malého stavebního komplexu historikové datují do 14. století a domnívají se, že sloužil jako lovecký hrádek tehdejšímu panovníku Václavu I. Taktéž se vedou sporu o původu jména, které se nedá propojit s žádným jménem. I proto jedni nazývají zříceninu Jenčovem a další Jinčovem. Stejně, jako hrad záhadně vznikl, tak i zanikl. Nikdo neví totiž proč, ani kdy. Jediné dochované zprávy ze 17. století praví, že již chátrá.

Bývalý hrad se nalézá východně od Křivoklátu, 18 kilometrů od Berouna, ale ještě lépe, 6 kilometrů od železniční stanice Zbečno. Vede k němu červená turistická značka a celý výlet se v hezkých lesích stane příjemnou procházkou. Vzhledem k tomu, že jde o zříceninu, kterou dávají dohromady místní nadšenci, vstupné se neplatí, ale kdo chce, může trochou přispět na rekonstrukci.

Malý hrad tvořilo větší obdélníkové stavení z kamene, doplněné o věž tvaru hranolu. Torza obytné budovy (samozřejmě beze střechy) stojí dodnes, po věži zbylo jen chatrné a zarostlé první patro, takže návštěvník jen těžko uhádne, že vůbec kdy nějaká byla.

A pokud se vám nechce zrovna na malou zříceninku Jenčova, využijte minulých dílů našeho seriálu a načerpejte výletnickou inspiraci, na kterou se kliknutím přenesete:
- Letní putování po hradech českých I. – Helfenburk u Úštěka (Hrádek)
- Letní putování po hradech českých II. – Točník a Žebrák
- Letní putování po hradech českých III. – Hazmburk
- Letní putování po hradech českých IV. – Kunětická hora a Lipnice
- Letní putování po hradech českých V. – Švihov a Rabí
- Letní putování po hradech českých VI. – Štramberk a Šternberk
- Letní putování po hradech českých VII. – Konopiště a Okoř

Foto: Nahoře: rekonstrukce původní podoby (ofocený propagační materiál)
Dole: Obytné místnosti ze zbytku věže
Foto: autorka


            
16.09.2020 - Michaela Wilhelmová