Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Kolumbie, jak ji neznáte I.část - úvodÚvodník: Zkoušel jsem se zeptat svých známých co všechno ví o Kolumbii, jedné z jihoamerických zemí. Všechny odpovědi vyzněly přibližně stejně. „Je to stát v jižní Americe, mluví se tam španělsky, pěstují se tam ve velkém drogy a i když je tam asi krásně je to prostě banánová republika“.

Článek: Ten kdo je trochu zvídavější zadá to slovíčko zastřené tajemstvím do vyhledávače na Internetu, kde se nabídne poměrně dost informací o této zemi, ale po jejich přečtení jsou i tito zvídavější lidé jen utvrzeni v tom všeobecném smýšlení, které jsem volně citoval v úvodu.


Mám o Kolumbii trochu jiné informace, musím zdůraznit, že ze spolehlivého zdroje v osobě dávné přítelkyně, která žije v Kolumbii již dost dlouho a tak pomalu vznikl nápad, přiblížit více všem čtenářům Nerawebu, tuto zcela nepochybně krásnou zemi.


Nejdříve stručné opakování zeměpisu, které si dovolím doplnit o méně známé skutečnosti. Země na severu jihoamerického kontinentu o rozloze téměř 1 200 000 čtv.km s počtem obyvatel asi 44 milionů. Z tohoto počtu žije téměř 70% obyvatel ve městech. Ostatní, roztroušeni po celé zemi, většinou každý sám na svém kousku půdy. Pokud jde o geografii, lze v této zemi možné najít snad všechno. Na západě Tichý oceán s tropickým podnebím hned na úpatí velehor. Kdo si pečlivě prohlédl zeměpisný atlas, mohl si všimnout, že pohoří And je na severu tvořeno třemi horskými pásmy - kordilérami, které se až dále na jihu spojují v jeden souvislý hřeben. Na náhorní plošině východní kordiléry je v nadmořské výšce 2260m hlavní město Bogotá s téměř sedmi miliony obyvatel a s průměrnou roční teplotou 16-17 stupňů. Opravdu tropického podnebí si lze užít na pobřežích obou oceánů nebo v nížinách na jihovýchodě země, kde jsou i rozsáhlé, neobydlené pralesy. Na severu je možné obdivovat Karibskou oblast Atlantického oceánu. Nejvyšší hora Kolumbie je přímo na severu v pohoří Sierra Nevada de Santa Marta, 5775 metrů vysoká. Kolumbie je čtvrtou největší zemí Jižní Ameriky. Státní zřízení republika, prezident je volen každé čtyři roky přímou volbou, stejně jako gobernatoři 32. departamentů. Obdoba našich krajů, jen některé jsou tak velké jako celá Česká republika.


Kolumbijská vláda nebyla nikdy příliš nakloněna imigraci cizinců a tak třeba Čechů tam žije jen asi kolem 130, jinak o trochu větší skupinky Němců, Italů, Rakušanů a Židů. Sociální podmínky jsou tam podobně jako v celé latinské Americe ne příliš dobré, pohybují se od ohromně bohatých vrstev až po obrovskou bídu, ale přece jenom na rozdíl od Peru a Bolívie, kde existují pouze tyto dva sociální extrémy je v Kolumbii i střední, sociální vrstva obyvatel, i když právě tato střední vrstva se potýká s velkou nezaměstnaností.A co ještě nevíte? Třeba to, že jedna skupina původních obyvatel, indiáni Muiscas, žijící dodnes v Sierra Nevadě nebyli tak věhlasní astronomové a stavitelé jako Mayové, Aztékové nebo Inkové, ale byli mistry v uměleckém zpracování zlata. Byli takovými mistry, že i dnes po tolika letech by se mnohá žena ráda ozdobila zlatými šperky, které je možné shlédnout v muzeu Museo de oro, kde je shromážděno 34000 různých uměleckých výrobků ze zlata. Možná také nevíte to, že s pěstováním drog to není tak dramatické jak líčí naše media, poslední dobou se daří výrazně tuto produkci omezit a určitě nevíte, že Kolumbie je prvním vývozcem růží a květin vůbec, takže to není Holandsko jak by asi mnohý tipoval, že tamější banány jsou pochoutkou na světových trzích a někteří z vás asi ví, že kolumbijská káva je ta nejjemnější, jakou si lze představit. Mohu to potvrdit, sám jsem tu výbornou kávu měl čest před časem ochutnat. To že tato země dala vyrůst mnoha význačným umělcům, z nichž Gabriel García Márquez získal v roce 1982 Nobelovu cenu za literaturu asi ví opravdu jen málokdo. Obyvatelé jsou příjemní, pohostinní, dovedou ocenit, když se někomu v jejich zemi líbí a jsou mile upovídaní. Blíží se vánoce tak musím ještě dodat, že stromeček se v Kolumbii strojí už 1.prosince, takže těch krásných svátků si tam opravdu užívají.Po tomto úvodu pro vás připravujeme povídání o základním školství a dále i něco o školách vysokých. Možná se budeme věnovat v budoucnu i jiným oblastem, které by vás mohly zajímat. Naše povídání doplníme i fotografiemi. Poznámka na úplný závěr. Záměrně jsme se vyhnuli tomu všemu co Kolumbii trápí, protože o tom toho tady v Česku víme dost. Chtěli jsme ukázat i opačnou stranu mince – to krásné co je možné v této zemi najít.


_______________________________________________
Fakta, podklady a fotografie: Jana de Galindo
26.11.2003 - Zdeněk Pilný