Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Jak přežít manželství?Úvodník: Zpečetěný svazek dvou lidí, to je pěkně zapeklitá věc. Zatímco jedni do něj hupnou rovnýma nohama a vydrží až do smrti, dalším trvá rozmýšlení celé roky a nakonec stejně utečou. A někdo se neponaučí ani po druhé, třetí, čtvrté…

Článek: Zkrátka, kdo chce v manželství obstát, potřebuje zdatný návod. Obzvláště dnes, kdy se rozvodovost vyhoupla nad 50%. Takový svazek totiž můžete chápat třeba jako auto, ve kterém řadíte různé rychlosti (někteří pravidelně zpátečku), akcelerujete a doplňujete palivo.

Ostatně, podobně jej chápe i Martin Baxendale, kterému v nakladatelství Fragment vychází další z oblíbených knižních hitů – Manželství: návod k přežití. Nečekejte psychologickou poradnu, která odpoví na všechny vaše otázky a určí, jak se kdy chovat. I když k tomu nemá knížečka daleko. Skvělým nadhledem a trefnými postřehy plnými metafor se autorovi daří jako vždy klepnout hřeb kladivem přímo do hlavičky. Návod k přežití si skutečně drží formát i strukturu, jakou by člověk čekal u manuálu na mixér, auto, karavan atd.

Zajímá vás například, jaký výkon má manželství? Tak tedy: „Neočekávejte, že vaše manželství bude podávat výkon jako Ferrari či Porsche. Jeho výkon se bude spíš pohybovat v mezích malé škodovky. Ale škodovky jsou spolehliví harcovníci a nakonec vás téměř zaručeně dovezou tam, kam chcete… nakonec.“

A co je na téhle knížce moc fajn? Můžete jí koupit stejně tak sobě, příteli/přítelkyni – manželce/manželovi – budoucím manželům, či prostě jen tak někomu. Není to prostoduchý dáreček plný plytkých bonmotů s úžasnými fotkami, na který se můžete v knihovně dívat, ale číst v něm není co. Tahle brožurka oplývá totiž pekelnou vtipností a doprovozena je prostými, ale legračními a trefnými obrázky.

Postupně se dozvíte, jaká základní výbava je do manželství třeba, jaká přídavná zařízení si můžete opatřit, jak napravíte většinu poruch (jsou-li ještě opravitelné, jinak vás čeká sešrotování manželství), kterak diagnostikovat chyby a provádět běžnou údržbu. Řeč přijde i na technické specifikace a k vyplnění vám zbude i tabulka ročních servisních záznamů. No, řekněte, dokážete si bez toho ještě představit manželství?

Martin Baxendale: Manželství: návod k přežití. Vydává Fragment
Titulka: fragment.cz


15.07.2008 - Michaela Wilhelmová