Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Dívka bez minulostiÚvodník: Stejnojmenná kniha naší autorky Radky Zadinové popisuje část životní pouti dívky, která se snaží zapomenout na své dětství, aby se vůbec dokázala radovat ze života.

Článek: Jedná se o příběh sedmnáctileté Daniely, který potěší nejen mládež, ale určitě i všechny křehké dušičky, co rády sní. A protože autorka takticky dávkuje vzpomínky z Danieliny minulosti, čtenářky se dočkají i trocha napětí a především hodně zvědavosti. (Sny o ohni se vrátily. To se jí předtím nikdy nestalo. Dvě noci za sebou ne. Tentokrát se ale vzbudila dřív, než začala křičet.)

Zvědavost ostatně vzbuzuje hned první kapitola, která popisuje příjezd Daniely do cizího městečka, v němž bydlí Danielin starší bratr. Toho Daniela neviděla dvanáct let, od okamžiku, kdy utekl z rodičovského domu. Nyní Danielu bratr zachrání z náruče dětského domova, aby se o ni postaral. („Slíbils mi, že se pro mě vrátíš...“) Komplikovaný vztah sourozenců, kteří se prakticky neznají, dramatizuje navíc přítomnost ostatních členů domácnosti, v niž Danielin bratr žije. Jedná se o partu mladých lidí, jejichž zaběhlé soužití Danielin příjezd naruší. Jeden po druhém se musí s novou situací vyrovnat, včetně Daniely.

Vztahově velmi zamotaný příběh hravostí připomíná seriály Beverly Hills či Melrose Place, zasazené samozřejmě do českého prostředí. Co čtenáře možná překvapí, autorčina poetičnost (Jemně mžilo a kapky se rozstříkávaly na skle jako zbloudilé slzy nebeských víl, které naříkají nad lidskými osudy od nepaměti) a drobet osvěžujících historických střípků. (Vrátili se ještě jednou do Valtic, aby se podívali na tzv. Reistnu, kolonádu, stavbu v antickém slohu, postavenou na pahorku zvaném Homole.)


Zadinová Radka, Dívka bez minulosti
vydalo nakladatelství Petra v r.2008
Zdroj foto (zde můžete knihu objednat): www.neoluxor.cz
Uryvek z knihy: (klikni)31.07.2008 - Renata Šindelářová