Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Permoníci, Pendolino i PomerančÚvodník: Ty tam jsou časy, kdy se po železných kolejích proháněly těžké parní lokomotivy a s hrozivým skřípěním brzd zastavovaly na peronech. I v Anglii již na nádražích vymizela pověstná hustá mlha, přes níž na krok nebylo možno spatřiti svět.

Článek: Kouzelné časy. Ta ohromná síla, hluk a kodrcání vlaku. Děti vždy vláčky fascinovaly, především pak kluky. Všichni teď mohou jásat. Přišel ten správný prázdninový čas. A právě tehdy se nakladatelství věnují dětem. I letos je tomu nejinak. Z toho počinu vzešla kniha O mašinkách s podtitulem Pohádky na kolejích od Jiřího Kahouna.

Teď bychom mohli polemizovat nad tím, zda kvalitou a lecčím jiným překonají legendární mašinky s panem Blahošem a černokněžníkem Zababou, jež se dočkaly i večerníčkového zpracování. Dělat to ale nebudeme. Přece jenom dětem na tom zas až tak moc nezáleží. Hlavně, že se pohádky postaví do řádky, na jejíž konec nebudou moci dohlédnout.

V této knize se dočkají hned šestnácti příběhů s různými zápletkami. Většinou se však jedná o vrtošivost té či oné mašinky, neboť jako člověk tak i každá mašinka má svůj charakter a vlastnosti. Potkáme se s Princeznou, což byla nejkrásnější lokomotiva, ale jezdit nechtěla, a s Kolozubkou, která jezdí pod zemí jako krtek. Ve dne vykonává těžkou práci v dole a v noci vozí permoníky.

Nevyhne se nám ani mašinka Pomeranč či novodobé Pendolino. A jak takové pendolino vypadá? Kluk, děda i babička z pohádky by vám odpověděli: "Všššc." Nevěříte či se ptáte proč? Přečtěte si pohádky.

Tím ale výčet nekončí, každá pohádka se rovná vlastnímu příběhu, či rozličné mašince. A tak se děti mohou seznámit s různými druhy mašinek a fungováním železnic. Jednou dokonce zavítáme do myší rodinky, kde se nachází také jeden malý fanoušek vláčků...

Malebné pohádky, ve kterých se děti budou cítit jako doma. Vše doplňují ilustrace Jiřího Fixla. Kniha je určena pro děti od pěti let a díky krátkým příběhům se hodí k předčítání před spaním. Tehdy děti knihu objeví poprvé. Podruhé tehdy, až se ji budou snažit přečíst samy. Svými veselými a prázdninovými pohádkami jistě upoutá lecjaké zvídavé dítko. Na konci knihy pak oceňuji v několika řádcích a zajímavou formou s obrázky podanou stručnou historii vývoje mašinek, vláčků a lokomotiv.

Jiří Kahoun, O mašinkách - Pohádky na kolejích
Vydalo nakladatelství Albatros v roce 2008


Zdroj obálky: www.albatros.cz

12.08.2008 - Lucie Hajduková