Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Manet nebo Monet aneb co znamená černá kočka na obrazeÚvodník:

Impresionisté: Soukromé životy autorky Sue Roeové představuje nejslavnější jména neméně slavné výtvarné éry ve scela jiném světle, než na jaké přivykly oči jejich obdivovatelů.Článek: Kniha Sue Roeové se snaží poutavým způsobem seznámit s životy dnes již významných malířů 60.-80. let 19. století, kteří svou troufalostí a odhodláním způsobili revoluci ve výtvarném umění. Nechává nás nahlédnout do jejich každodenního tvůrčího procesu, poodhaluje roušku tajemství jejich životních osudů a vzniku výtvarných děl.

Právě jejich obrazy jsou zde hojně zmiňovány, a zde bych chtěla poukázat, dle mého názoru, na hlavní nedostatek této publikace - obrázkovou přílohu. Když pominu fakt, že množství otištěných reprodukcí je více než chabé, jejich pojetí absolutně nekoresponduje s kvalitou knihy. Jako by vydavatel zapomněl, že líčí životy malířů, jejichž doménou byly barvy, jas a snaha o zachycení světla. Použité černobílé fotografie, i když na křídovém papíře, příliš impresi, čili dojem, který máme z obrazů mít, nevyvolávají.

I přesto jsme vtaženi do doby, kdy se z Paříže, středověkého města zavaleného odpadky a páchnoucími stokami, stává elegantní velkoměsto plné bulvárů a světla. Zároveň je tu odkýván bohémský život umělců, který nebyl vždy tak bezstarostný, jak by se mohla většina z nás domnívat. V neposlední řadě nahlížíme do soukromí jednotlivých malířů z tak bezprostřední blízkosti, až můžeme nabýt dojmu, že právě stojíme vedle Renoira a sledujeme ho při malbě obrazu Snídaně veslařů nebo po boku Maneta a hledíme spolu s ním na ženu, jenž bude zvěčněna v díle nazvaném Olympie.

Trochu mě zarazil přebal knihy, na kterém je zmíněn i Vincent van Gogh, tento počin bych považovala za určitý marketingový tah, zřejmě ve snaze nalákat více čtenářů. V samotné knize však o něm najdeme pouze zmínku, což nelze autorce vytýkat, jelikož V. van Gogh spadá spíše mezi expresionisty a fauvisty a svým přístupem k malbě naznačuje další směr, kam by se mohl impresionismus ubírat.

Impresionisté: Soukromé životy je kniha do kavárny, do nejrůznějších dopravních prostředků nebo si ji můžete vzít s sebou do parku. Okolí vás nebude rušit - právě naopak. Pokaždé, když zvednete oči od textu, budete mít možnost zahledět se na svět trochu impresionistickým pohledem. 


Olympie 1863,  Édouard Manet
 
zdroj fotografie: WikipedieAutor: Sue Roeová
Název: Impresionisté: Soukromé životy
Nakladatelství: Metafora
Rok: 2008
Běžná cena: 349 Kč

 18.09.2008 - Tereza Ulrichová