Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Osiřelý zloděj z nádraží láme rekordy



Úvodník: …a právem. Nejlepší dětská kniha roku oceněná prestižní Caldecottovou medailí* a literární revoluce v jednom-to je Velký objev Huga Cabreta.

Článek: Knih je plno, málokterá z nich ovšem buduje dějiny. Pokud třímáte v rukou příběh amerického spisovatele Briana Selznicka, vězte, že držíte jednu z nich. Velký objev Hugo Cabreta totiž nelze srovnávat s ničím, na co jsme byli doposud zvyklí. Po dlouhé době spatřuje světlo světa zcela jedinečný originální půvabný příběh, který udrží pozornost čtenáře bez použití jediné známky nechutností či krutostí, tedy nepsaným standardem, na němž současné dětské bestsellery převážně staví svůj úspěch.

Píše se rok 1931. Hugo Cabret zůstal sám a momentálně bydlí na nádraží. Lépe řečeno, za jeho zdmi. Poté, co jeho poslední příbuzný náhle zmizí a zanechá chlapce svému osudu, Hugo namísto strýce tajně dohlíží na chod veškerých nádražních hodin ve snaze zamezit pravděpodobnému umístění do pařížského sirotčince. V nestřežených chvílích krade hračky z obchůdku mrzutého starce, ale hrát si s nimi rozhodně nehodlá. Útroby nádražního komplexu totiž střeží Hugovo největší a jediné bohatství-rozbitého mechanického muže a toho je potřeba opravit. Psací pero v ruce tajemného robota totiž dost možná může zodpovědět otázky, související s osudem malého chlapce a kdo ví, třeba i něco víc.

Nejenom příběh, ale také zcela nový způsob jeho vypodobnění, vytvářejí z Velkého objevu skutečně objev, v rámci dosavadní literatury, zcela nevídaný. Velkou část knížky tvoří obrázky, které tentokrát nefungují jako doplněk, ale jako prostředek vyprávění. Jakožto zaníceného čtenáře komiksů mě toto zjištění nejdřív nijak neohromilo. Na první pohled se totiž takové pojetí od komiksu odlišuje pouze rozparcelováním oken na jednotlivé stránky a vymazáním textových „bublin“. Zážitek z „četby“ mě ovšem naprosto okouzlil a mohu potvrdit, že Selznikova kniha má do komiksu hodně daleko. Čtení Velkého objevu nejvíce připomíná němý film, v němž okénka s popisky děje nahrazují vložené stránky s klasicky napsaným příběhem. Ačkoliv po zjištění „fíglu“ s obrázky může Selznikova kniha působit dojmem, že ji budeme mít přečtenou do pěti minut, text tvoří podstivou část 533 stránkového svazku a k rychlejšímu čtení tak přispívá snad jedině čtenářova nedočkavost ohledně shlédnutí další várky nádherných obrázků, nakreslených rukou samotného autora. To nejlepší nás ovšem čeká v samotném závěru. Víc prozrazovat nebudu, o to se koneckonců postaral Brian Selznick sám, když svoji knihu doplnil zajímavým a podrobným doslovem, díky němuž čtenáři umožní bližší seznámení fascinujícího druhu.

Osobně doporučuji nic dalšího o knize nezjišťovat. Právě tak si vychutnáte Velký objev Hugo Cabreta nejlépe. Příběh ocení také dospělí, především jej mohu vřele doporučit veškerým odpůrcům fantasy, protože Selznickova kniha obrozuje „klasicky“ příběhy, jejichž protagonisté se v boji s životními nástrahami mohou spolehnout maximálně na vlastní „lidské“ schopnosti. Přesto všechno (nebo možná právě proto) Velký příběh Hugo Cabreta okouzluje naprosto dokonale. Konečně tak mohu s neskrývanou radostí zakončit recenzi bez jediné výtky a doufat, že Brian Selznick neusne na vavřínech a brzy nás překvapí dalším úžasným dobrodružstvím.

Caldecottova medaile: Prestižní ocenění amerických obrázkových knih pro děti. Uděluje se od roku 1938 a nese jméno po významném ilustrátorovi 19. století, Randolphu Caldecottovi. 

Hugo Cabret a čísla:

V Americe za rok 2007 prodáno 150 tisíc výtisků
50 týdnů v žebříčku bestsellerů The New York Times

A jinýma očima (klikni).


Brian Selznick
Velký objev Hugo Cabreta

Nakladatelství: Fragment
Formát: 140x210 mm, váz., 544 stran
Cena: 399 Kč
Pro čtenáře od 11 let

ukázky obrázků: Brian Selznick
foto obálky: Fragment



27.10.2008 - Kateřina Sovová