Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Fantom opět úřadujeÚvodník: Je tomu již řádka let, kdy se v Opeře objevil Fantom. O jeho existenci mnozí pochybovali. Zákonitě musí dodnes. Kdo je fantom? Kým je fantom? Legendou, mýtem, fantazií? Něčím vyšším? Skutečností?

Článek:
Za jeho dob se v tajemných koutech Opery děly prapodivné věci. Padaly stropy, zpěvačky ztrácely či nabývaly geniální hlasy a lóži číslo 5 obestírala tajemství.

Fantom nakonec řádil všude. Ne nadarmo mu v Persii říkali Milovník dveří. Jelikož sám stál za zrodem Opery, přizpůsobil ji ke svému obrazu. Díky skrytým dveřím, propadlištím a podobným vymoženostem se pak záhady mohly dít den co den. A Fantom zatím od ředitelů dostává plat a žije si v pátem suterénu Opery.

Až do doby než se zamiluje do zpěvačky Christiny Dáevové. S tváří jako noc nemá na výběr. Unese ji. Což se však nelíbí dalšímu jejímu obdivovateli vikomtovi De Chagny. Spolu s další tajuplnou osobou Peršanem se vydají vstříc smrti. Do rukou Fantoma?
V knize se snoubí pohádka se skutečností a trýzní. Autor nerozehrává jen striktně oddělený boj černobíla. Naopak. Postavy detailně psychologicky vykresluje, což čtenáře uvádí do většího napětí. Nelze odsoudit jednu jedinou postavu. Všichni někam mří, se svými ctnostmi i zradami, které často pochází z podivných vnitřních pohnutek. Boj emocí, magična, reality a napětí.

Jak však sám autor píše o pohádku nejde. Fantom opravdu existoval. Proto taky kniha, která má vše dokázat. Na pozadí malebného příběhu se v poznámkách odvíjí i realita odkázaná na konec knihy. Můžete poznámky číst a zkoumat, jak to doopravdy s Fantomem bylo, či se raději bez nich nechat unášet proudem příběhu do pekelných podmínek mučírny.

Knize nelze vlastně nic vytknout. Mohu jen pochválit grafický obal knihy. Dělá z ní moderní klasiku, která by neměla v knihovně chybět. Vše protínají jednak myšlenky autorovy, jednak v poznámkách uloženy skutečnosti. Vysvětlují, co autora k pravdivé rovině vedlo či kdy se odehrály a co znamenaly pro společnost. Co více ke klasice?

Fantom Opery, Gaston Leroux
Vydalo nakladatelství XYZ v roce 2008
Zdroj fotografie:
www.xyz-knihy.cz

07.11.2008 - Lucie Hajduková