Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Radost i muka pro zábavu pánůÚvodník: Historie neumí odhadnout, kdo jednou stane v jejím výsluní. A tak u našeho hrdiny neznáme data narození. Víme jen, že smrt jej uchvátila v Rakousku roku 1807. A v té době jej zná již většina Vídně. Jak? Samozřejmě vtipně a poučně.

Článek: Známe ho všichni. Opona se rozhrne a na malé pódium loutkového divadla vkráčí toporným krokem loutky maličký panáček v červeno-bílém střapatém hábitu. Vždy na straně dobra, moudrosti a vtipu. Zkrátka Kašpárek.

Mozart a Kašpárek?
Tím nejznámějším ztělesněním Kašpárka se stane živý Vídeňák Johan Laroche, známý herec, kterému „kašpárkování“ vynese dokonce další, takřka umělecké jméno: Kašpárek či Kašpar. K vidění je na prknech slavného Leopoldova divadla, které ve své době sluje improvizací. Kašpárek, komentátor událostí, hrdina i rádce lidu patří k divadlu nerozlučně již od 18. století, ale až s Larochem se zapíše do dějin nesmazatelně: Vždyť se Kašpárek zamotá i do Dona Juana!

Palacký? Jungmann? Kašpárek!
V našich krajích se Kašpárek – teď už ten neživý, dřevěný, oblečený do maličkého šaškovského kostýmku s rolničkou – zabydlí s géniem loutkového divadla Matějem Kopeckým (1762 – 1846). A tak se z Kašpárka stane krom jiných zásluh i šiřitel češtiny a zasloužilec národního obrození.

Děti schválně hyzdí
Kašpárka často házíme do jednoho pytle s šašky - a to přes to, že jeho úloha může mít jinačí ráz. Zlatým věkem zábavných rádců se stal středověk. Po Nasreddinovské éře se můžeme pochlubit i našimi skvosty - škodolibým kouzelníkem - šaškem Žitem a slavným Palečkem, vtipným rádcem modré krve. &Saškům ale neholdují jen evropské panovnické dvory. Své pevné místo naleznou například v Číně. Zde mají ale do moudrých rádců daleko. Slouží jen pro zasmání a proto jsou na tento úděl připravováni již od dětství. Často dost brutálním způsobem. Vzhled těchto sluhů musí být zhyzděný, a tak nebohé děti vyrůstají doslova zalité v hliněných nádobách, aby se jejich tělo deformovalo do legračních tvarů. 

A co dnes?
Chcete-li se ptát na roli šašků a Kašpárků v dnešní době, máte v podstatě možnosti dvě: Jděte s dětmi do divadélka, nebo zapněte zprávy. Nejlépe na politické novinky. Ale nutno říci, že současní šašci toliko Palečkovské či mudrcovsky Nasreddinovské moudrosti nepobrali.

Obrázky: www.marionety.com a http://www.divadlopolarka.cz

                                        

10.11.2008 - Michaela Wilhelmová