Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Dr. House (Hugh Laurie) obchoduje se smrtíÚvodník: Ať už budete číst tuto knihu v tramvaji, vlaku, nebo doma v obývacím pokoji, určitě vyvoláte velkou pozornost. Hlasitý smích totiž provází čtenáře od začátku až do konce. Vskutku renesanční kumštýř Hugh Laurie, známý seriálový Dr. House, vstoupil do další řeky a nabízí čtenářům svoji románovou prvotinu Obchodník se smrtí

Článek: Máte rádi detektivky, thrillery, nebo u knihy rádi cítíte nápor na bránici? Kniha od Angličana do morku kostí a v tomto případě i představitele seriálového hrdiny s visačkou kvality jménem Hugh Laurie splňuje všechny tři podmínky. Brilantním anglickým humorem je vyprávěn příběh Thomase Langa, obyčejného chlapa se zálibou v motorkách a whisky. Kombinace postav a jejich jednání získává na atraktivitě, když do děje vstupuje CIA a obchodníci se zbraněmi.

„Představte si, že máte někomu zlomit ruku“. Touto větou jsme uváděni přímo do spletité souhry náhod a dramatických situací, v nichž půjde nejen o krk. Útočeno je hlavně na čtenářův klid a vyrovnanost, děj nekulhá. Pokud přidáme skvělý překlad (postarala se o něj Milena Poláčková), děj odehrávající se přímo v České republice a snahu hlavního hrdiny na všem špatném najít odpovídající dávku vtipu, dostáváme opravdu zajímavou kompilaci písmen ke čtení. 

Jedinou výtkou je zvolnění příjemně vysokého tempa zhruba uprostřed knihy. Čtenář, dosud zvyklý na salvy nekontrolovatelného smíchu, je vystaven vlekoucímu se popisu. Nic však netrvá věčně, a tak tuto „hluchou chvíli“ záhy smývá sprška dramatického děje a překvapivé rozuzlení v samotném závěru.

Hugh Laurie: Obchodník se smrtí
Vydalo nakladatelství XYZ v roce 2008
Obálka
www.xyz-knihy.cz


20.11.2008 - Martin Zavadil