Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Utrpení je zlo, které máme odstraňovatÚvodník: A když nelze ani zmírnit? Je pak správné bojovat proti utrpení utpením jiným? Stačí trocha toho správného tlaku a z krematoria se začne ozývat jediná odpověď: "Ano, ano, ano!"

Článek:

Pamatujete si ještě na skvělý film Spalovač mrtvol s fanatickým Karlem Kopfrkinglem (Rudolf Hrušínský starší)? Či vám snad mrazivě učarovala Fuchsova knižní předloha? Ať tak či onak věřte, že se nyní Spalovač prodral až na prkna, co znamenají svět. Konkrétně do alternativou zavánějícího pražského divadla Disk… a že stojí za to!


Příběh lidského poblouznění a svádění od dobra ke zlu skrze nekonečné zaslepení. Od milujícího (i když afektovaného a možná až příliš disciplinovaného) otce rodiny až k oddanému nacistovi je jen krátký krůček, na jehož konci visí jedna mrtvá a v zákulisí žhnou pece nemálo připomínající nejčernější noční můry o všech pekelných hrůzách.


Děj Spalovače snad není třeba připomínat, a přestože filmová role s panem Hrušínským patří k neopakovatelným výkonům, které navždy vtisknou všem budoucím inscenacím svou podobu, nezaostává za modlou podání Karla Kratochvíla z katedry alternativního a loutkového divadla v hlavní roli o mnoho. Ani on se nevymaní ze známé tváře a replik, avšak dokáže diváka zasytit uměním i otřást jeho bránici upřímným smíchem. Za povšimnutí stojí i odvážné hudební vložky, které nejednomu muži nashromáždí v koutcích úst zásobu slin a na své si přijdou i milovníci boxu.


V divadle Disk se dá spatřit široká plejáda děl od autorů známých i v našem prostředí odstrkovaných. Totéž se dá říci i různorodosti nastudování – někdy jen kroutíte nad vrcholy vší alternativnosti hlavou, jindy potěšeně konstatujete, že na tuhle hru můžete vzít celou rodinu (vynecháme-li potomky do třinácti let). Spalovač patří k těm druhým. Starší a konzervativnější generaci neurazí a pobaví inteligentním humorem, děj zmateně netěká, ani se dlooouze netáhne a ve tmě sálu nemáte tendenci sledovat čas, kdy už bude konec. Naopak. Závěr přichází dřív, než čekáte a v prvních vteřinách tomu možná odmítnete uvěřit.


Konečný verdikt? Spalovač patří k univerzálním hrám, na které se nemusíte bát zajít znovu a znovu s kýmkoliv si jen zamanete. Tak neváhejte a utíkejte do pražského Disku poblíž Karlova mostu!


Foto: divadlodisk.cz

Režie:
Jakub Vašíček

Hrají:

Karel Kopfrkingl
Karel Kratochvíl
Marie
Alena Bazalová
Mili
Michal Dudek
Zina
Diana Čičmanová / Kristýna Hrušínská
Reinke
Ondřej Bauer

 

31.12.2008 - Michaela Wilhelmová