Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Česka vojak, dobra vojak. Stara a tlusta?Úvodník: Když Jaroslav Hašek psal &Svejkovy osudy, jistě se dobře bavil. Chtěl, aby se stejně dobře bavil i čtenář. Jistě netušil, že obtloustlý &Svejk, jak ho později nakreslil Josef Lada, se stane prototypem české nicotnosti, slabosti, snad i blbosti.

Článek: Proč? V podstatě dělal, co se po ukázněném vojákovi žádalo: plnil rozkazy a nenamáhal se s myšlením. Proč se stejným prototypem blbosti nestal nabubřelý velitel, který to svými nekompetentními rozkazy obětavému a poslušnému vojáčkovi, notabene českému, zavařil? Kdoví. Odhlédněme však od literární fikce, která nemá s postavením českého vojáka v rakousko-uherské armádě, zejména v době světové války, nic společného.

Na rozdíl od Haška, který posadil svého vojáčka do absurdních situací, až se i on stal symbolem absurdna, Ladu velice bavilo specificky vykreslit dobrosrdečně boubelatou postavu dobrého vojáka, z něhož mnoho IQ nevyzařuje. Prostě dát mu konkrétní tvář, kterou mu Hašek neposkytl. Podobu téhož později korunoval a trvale zakonzervoval ve filmu Rudolf Hrušínský. Všechny tyto atributy posílily postavení literárního i ilustračního &Svejka jako neotřesitelnou součást našeho kulturního dědictví. Literární postava tak velice často zhmotňuje a žije svým vlastním, nevázaným životem.

Vstoupit do takto uzavřeného kruhu znamenalo vtrhnout i do zažitých konzervativních představ lidí, kteří je dost neradi mění. Počin nakladatelství XYZ, zasáhnout výrazně do Ladových ilustrací, které &Svejka jednou provždy „udělaly“, znamenalo ocitnout se na tenkém ledě. Naštěstí se neprobořil.

&Svejk, troufám si říci, dnes už bohužel spíše zprofanovaný znak mnohých hospod, dostal nového tatínka. Jak se zdá, nadmíru povolaného. Stal se jím karikaturista Petr Urban: „Možná, že já a Ruda Pivrnec máme s Jaroslavem Haškem a se &Svejkem něco společného. Přinejmenším jsme všichni vypili hodně piva. A Haškův humor je podle mě takový, že by ho střízlivý člověk nikdy nevymyslel.“ A z tohoto úhlu pohledu se pustil do nových ilustrací. Ty asi upoutají zejména milovníky Urbanova hospodského naturelu, ale snad si najdou cestu i do srdcí ostatních čtenářů. Překonat zažité nebývá snadné.

Nové image knihy Osudy dobrého vojáka &Svejka se představilo v pražské pivnici U Pivrnce v Maiselově ulici. Společně s Petrem Urbanem knihu pokřtili Saša Rašilov (jeho dědeček Saša Rašilov ztvárnil druhého filmového &Svejka v režii Martina Friče, 1931), Marek Brodský (jeho otec  Vlastimil Brodský ztvárnil &Svejka v Divadle Větrník) a vnuk J. Haška Richard Hašek. Hudební doprovod zajistila zpěvačka s nejhlubším kontraaltem v Čechách, alias kočka ze Záběhlic, Věra Nerušilová.


Fotografie vždy zleva řádku: 1. fotografie – Petr Urban, 2. fotografie – Saša Rašilov, Petr Urban a Richard Hašek, 3. fotografie – Richard Hašek a Marek Brodský, 4. fotografie - Saša Rašilov, Petr Urban a Marek Brodský a na 5. fotografii zpívá Věra Nerušilová


Zdroj foto: www.xyz-knihy.cz

11.12.2008 - Jindřiška Kodíčková