Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Agent s cejchem válečného zločince



Úvodník: Kdy se z člověka stane kultovní autor? Když si ho přivlastní celá jedna generace a je schopna z jeho díla citovat. Když je z Ameriky a je vydáván v někdejším Československu, ke všemu součastník, musí mít ještě nálepku levicového literáta. Kurt Vonnegut jr. proslul jako autor protiválečných a lehce vědeckofantastických románů. Tehdejší kritice ovšem zcela ušlo, že jeho díla jsou silně antiutopická, rochnící se svým způsobem až v groteskní atmosféře. I Matka noc je taková.

Článek: I když je román zroku 1961, seznamuji se s ním až nyní. V každém případě jeden z nejsilnějších z Vonnegutova stolu. Překvapivé kombinace, někdy i pro hrdiny knihy.

A v tom je možná jeho největší síla. Knihy představují klasické zlo doby v takových paradoxech, že člověk ani neví, komu v jeho dílech fandit. V románu vězněného válečného zločince bachuje člověk ještě s černějšími názory a minulostí, německé kurvy v Americe pochlastávají s ruskými záhadnými emigranty. Hrdina knihy, nacista a supertajný agent Howard Campbell jr., se dostává na svobodu tak záhadným způsobem, že se v tom nevyzná ani on sám. Upadá do osamění a zapomnění a místo aby, díky své minulosti, břímě osudu nesl stoicky a víceméně s úlevným povzdechem, dere se za světlem, beze vší pruderie a ostychu.

Touha ještě něco světu předvést je tuze americká, ta namočená sicflajš zase, s přihlédnutím k době, o které román vypráví, ryze evropská. Tím, že román je vydáván u nás i v roce 2008 a působí vyloženě současně, si musíme přiznat, že z podobných profilací jsme ještě nevyrostli.

Howard Campbell jr. je ve své domovině úspěšným dramatikem. Vonnegut přichází s jeho nanejvýš zajímavou charakteristikou. „Povaha tohoto umění ho nutila lhát, a to aniž by v tom spatřoval cokoli škodlivého,“ říká. „Stěží se najde lepší lhář než člověk, který deformuje životy a vášně v něco tak groteskně nepřirozeného, aby se to dalo předvést na jevišti.“ Zajímavý pohled na drama a dramatiky. Ale knihy už takové jsou, že přinášejí názory, s kterými nemusíme nutně souhlasit. Na druhé straně díky za to. Nebýt takové názorové plurality, staly by se z nich, dříve či později, použitelné brožury politického školení mužstva v zájmu jakýchkoli politiků a nedělejme si iluze, že je rozdíl, odkud přichází.

S autorem jsem se seznámil při četbě slavného románu Jatka č.5 aneb Křížová výprava dětí. V překladu Jaroslava Kořána v roce 1973. V roce 1979 ještě Mechanické piáno z té samé překladatelské dílny. Už tenkrát mě uhranula jasnozřivost, s jakou popisoval nejbližší budoucnost. Až humorně, někdy dokonce dost bláznivě. Čtenář si může položit otázku: Je crazy ten text nebo náš svět? Odpovídám klasicky. Nevím.

Kurt Vonnegut jr: Matka noc
Vydalo nakladatelství Argo v roce 2008
obálka
www.argo.cz

19.12.2008 - Jaromír Komorous