Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Slasti & strasti amerického vejminkářeÚvodník: Nakladatelství Druhé město přichází s knihou zapadající přesně do naší lednové devítkové mozaiky. Americký nenapravitelný poeta Ted Kooser, narozený v roce 1939, se tu představuje titulem Slasti & strasti, výborem pořízeným ze sbírky Delights & Shadows. Přijít na svět na prahu války? Ještě, že za mořem!

Článek: V roce 2005 za ní získal slavnou Pulitzerovu cenu. Sbírka je jeho dvanáctá. Pokud mé informace sedí, u nás autor Ted Kooser v knihovničkách dosud chyběl. Napravme to. Martin Reiner je zde podepsán jako překladatel. A jak sám říká, do veršů se zamiloval. Za grafikou stojí Petr Krejzek. Čistotu básní jen ztvrdil.

Civilní volný verš, minimum metafor, celková pokora před jazykem, zajímavé pointy.
„Rád bych ukázal obyčejným lidem, lidem se středoškolským vzděláním, nebo nejvýš několika semestry vysoké, že mohou porozumět poezii. Že se jí nemusí bát, ani se cítit podvedeni." Pracuje s tématy, jež potkáváme v životě. Přitesanou látku oprostí od zbytečného manýrismu a naprosto srozumitelnou ji předloží čtenáři. To ale neznamená, že jeho básně jdou číst za běhu. Možná dokonce naopak. Oné klasické otázky, co tím chtěl básník říct, se nezbavíme. Ale když se dopídíme k odpovědi (ta chvilka zamyšlení za to stojí), vyloupne se před námi chutná dužina třeba manga, zbavena slupek. Nevím jak vy, já mango rád. Zvlášť, když mi ho někdo oloupá.

Autor žije na farmě nedaleko Garlandu ve státě Nebraska. K zajímavostem patří, že netoužil nikdy se literaturou živit. Většinu života pracoval jako pojišťovací agent. Své literární ceny začal hromadit od roku 1976, kdy obdržel NEA Literary Fellowships. Tou byl oceněn ještě jednou v roce 1984. Cestu zatím završil v Americe tou nejžádanější. Doma ve Státech je nazýván „advokátem úspěšné poezie“ a jakkoliv se to zdá přitažené za vlasy, po přečtení některých jeho básní s tímto výrokem musíte souhlasit. On sám k sobě má hodně přísná měřítka. „Když máš v knize dvě podařené básně, můžeš to považovat za štěstí,“ řekl.

Ted Kooser: Slasti & strasti
Vydalo nakladatelství Druhé město v roce 2009
Obálka
www.druhemesto.cz , fotografie www.poets.org 

                                           
                                           Ted Kooser na domácím rynku, tedy na venkově

24.01.2009 - Jaromír Komorous