Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Michal David: Rodiče se o mě drsně přetahovaliÚvodník: Známý český hudebník se v nové knížce vyznává z traumat a ztrát. Brzy poznáme, že život Michala Davida nebyl jen Discopříběh, ale místy připomíná i populární horror Hostel, ke kterému také skládal muziku.

Článek: O tom, jak vzpomíná na dětství a nemůže si vzpomenout, o prvních sovětských tancích pod okny dětského domova a vnitřním rozervání, které přišlo po rozvodu rodičů. O tom všem se Michal David svěřil Dušanu Spáčilovi a Zuzaně Pšenicové do nedávno vyšlé knížky s jeho velkým portrétem na obálce – Michal David: Život nonstop.

Hudební ikona osmdesátých i devadesátých let, sympaťák a potomek slavné rodiny Kludských (maminka Edita byla mimkou a za tetu má dokonce Dagmar Kludskou – nejslavnější českou kartářku!) se samozřejmě nejmenuje Michal David, jde jen o umělecký pseudonym. Teď nahlédneme pod kůži Vladimíra Štancla, ani ne tak známého umělce, jako spíš obyčejného člověka zmítaného nepříliš pěknými zážitky („Jednou pro mě táta přijel ke škole s policejním doprovodem. Naložili mě do šestsettrojky a někam vezli. Máma ho pak dala k soudu..“).

Nezůstaneme ale jenom v dětství, podíváme se do Itálie i Ameriky, na zoubek prvním láskám, zavítáme na návštěvy k dávným i současným kamarádům i spolupracovníkům. V monografické knize se díky tomu dočkáme i obsáhlé části se vzpomínkami osob ze zákulisí i světel ramp. Počteme si vzpomínky a vzkazy Lou Fanánka Hagena, Helenky Vondráčkové i Karla Gotta. A nechybí ani bohatá fotopříloha.

Někteří z nás po dočtení knihy možná trochu zaváhají, zdali je ještě Michal David naživu, když tu na něj již všichni včetně rodiny vzpomínají. Ale ano, je. Ostatně mohutně se podílí i na muzikálové tvorbě – třeba na Angelice, která měla premiéru v březnu roku 2007. Takže, patříte-li k fanouškům, hurá do knihkupectví!

Dušan Spáčil a Zuzana Pšenicová: Michal David, život nonstop.
Vydalo nakladatelství Daranus v roce 2009
obálka www.daranus.cz
137 stran, doporučená cena 229 korun.


23.01.2009 - Michaela Wilhelmová