Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Kdopak je ten mužíček, co se skrývá v lese?Úvodník: Je to snad opravdový tatínek? Nebo jen jeden z těch mentálně postižených psychopatů? Anebo že by měla ta stará pošahaná ženská pravda a vážně se tu promenádovali ufouni? Vítejte v jednom malém campu u Waterloo – ano, přesně tam, kde se odehrála ta bitva! – můžete si tu postavit stan, schovávat se, grilovat a dokonce i umírat. Způsobů je mnoho.

Článek:

Prostoru je málo a času jakbysmet. Jedni sem přijíždí za odpočinkem, další utíkají před tíživou minulostí. Někdo se snaží rodinu zachránit, někdo najít si novou. Někoho hledá zhrzený agresivní manžel, někdo jiný hledá svého synka. Mrtvého. Nebo ne? Prý si ho vzali tam nahoru. Kdo? Však víte. Oni. Promenádují se všude okolo a až malého synka spraví, vrátí ho zpět. Uvidíte.
Pamatuje si na South Park? Jakpak by ne, toporné sprosté figurky malých kluků a jejich dobrodružství. „Kurvadrát, zabili Kennyho!“ tady neuslyšíte, ale dějství budou podobná. Nekonečný existenciální kolotoč stupňující každou postavu do extrému sebe sama. V lidech třímá tolik zla. Osudy se zamotávají čím dál více a malý prostor již nerozezná hrdinu od vraha. Ale i tady může kvést láska. Ta pravá, nefalšovaná.

V divadle Disk se jako vždy dočkáte neotřelého zpracování.

Existenciální thriller Turista navíc doprovází i skvělá akční muzika, která dílo Maria von Mayenburga (*1972) jen pozvedá. Ostatně, autor se může honosit řadou cen a patří k nejhranějším mladým německým dramatikům. &Siroký pall mall postav od matky, co přišla o syna, normální puberťačku až k táboru agresivních psychopatů, snažících se pod vedením své pedagožky secvičit divadlo, dokáže vměstnat na strohé, ale zcela dostačující pódium. Ostatně, o to více vynikne děj a charaktery.


Ač je to k podivu, nebude odcházet zhnuseni ani v depresi. Ba naopak. Přestože hra ukazuje tolik z temna v každém z nás a neexistuje racionální důvod k tomu, mít z ní radost, ta trocha černého humoru i nadhled vás k večerní depresi určitě nedovedou.Turista. Napsal Marius von Mayenburg, hraje katedra činoherního divadla.
Divadlo Disk
V hlavních rolích:
Klára Brtníková, Ondřej Černý, Jiří Konvalinka, j.h., Jana, Kozubková, j.h., Anita Krausová, j.h, Jindřiška Křivánková, j.h, Pavel Kryl
Režie:Lucie Ferenzová
překlad a dramaturgie: Veronika Musilová-Kyrianová


V lese stojí mužíček, je docela tiše.
Na sobě má kabátek z červeného plyše.
Kdopak je ten mužíček,
Co se skrývá v lese
A na sobě kabátek z purpuru si nese?

Více informací:
www.divadlodisk.cz (fota převzata tamtéž).
Poznámka: Chce-li ctěný čtenář pochopit, proč je na konci tohoto článku právě tato básnička, musí navštívit představení, třeba si jí pak také bude cestou domů stále opakovat.


27.01.2009 - Michaela Wilhelmová