Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - A do pyžam!Úvodník: Příběh pevně utkaný z vtipných dialogů a nestárnoucího kouzla záměn.

Článek:

Úspěšné komedie čerpají ze skvěle napsané předlohy, plné až absurdních dialogů a nebetyčné jistoty hrdinů, aby nakonec zjistily, že vše je jinak. Tato synergie hraje už sama o sobě a připravuje divákům přetékající hrnek vtipné kaše.

Představení A do pyžam náleží právem do této kategorie brilantně napsaného příběhu, jehož autorem je francouzský dramatik Marc Camoletti (1923-2003). Narodil se ve švýcarské Ženevě v rodině italského původu. Divadelní kariéru započal v roce 1958, kdy byly v Paříži uvedeny tři jeho hry souběžně. Hra Dobrá Anna dokonce dosáhla 1300 repríz. I další hry byly velmi úspěšné (Modré z nebe, Pomocnice v domácnosti, Na správné adrese, Dva na kanapi, Když ty, tak já taky a Semiramis , některé dokonce i zfilmovány. Hra Létající snoubenky, která ho nejvíce proslavila, byla v roce 1991 zapsána do Guinessovy knihy rekordů jako nejhranější francouzský titul na světě. Camoletti byl vyznamenán řadou cen a přeložen do 55 světových jazyků.Režisér Petr Hruška si je vědom kvality textu, který mu sám vychází vstříc. Na druhou stranu získal delikátní možnost vynikající text umocnit výběrem herců.

Pánové Suchařípa (Bernard) a Langmajer (Robert) do svého výkonu patrně přihodili něco ze svých lechtivých osobních zkušeností – jak jinak si vysvětlit jejich sympatickou mystifikaci, jisté zaškobrtnutí v osobách (které diváci vědoucně ocenili).
 


Oba přátelé si mají trošku vyjít vstříc, aby rodinná večeře proběhla hladce k všeobecné spokojenosti. Jenže to netuší, že pomoc se zkomplikuje natolik, že cesta zpět se bude jevit velice kamenitou. Kamila &Spráchalová (Jacqueline) má plné ruce práce, jak zachovat dekorum milující manželky, ale i milenky. Již tak napínavou situaci zostří příchod pomocnice v domácnosti Brigitte (Kateřina Hrachovcová – Herčíková). A co víc, vzápětí vchází další hospodyně Brigitte, tentokrát v luxusnějším balení (Eva Čížkovská). Aby uzel omylů byl ještě pevněji utažen, o to se postará Bertrand (Zdeněk Vencl), manžel jedné z Brigitt. Ale které?Od komedie není dobré očekávat poučení, zcela jistě ho nenajdete. Zato se můžete plácat do kolen a v duchu si promítat třeba ty své kuriózní zážitky. Bulvární fraška, jak se tomuto žánru také říká (dnes s nádechem jistého despektu) vůbec neurazí. Divák spolu s herci vybíhá na start, dává si jedno lehké kolečko, ale pak ho pohltí sprint na dlouhé dráze vtipné situační komedie. Kapky slovních perel se kutálejí z úst, mísí se do krásně kynoucí zápletky... aby se v cíli, zborcen potem smíchu, dočkal pikantního rozuzlení.Zpočátku zcela banální situace, jak zpestřit nudně ubíhající život...se rozvine v důmyslný vějíř očekávaných nečekaností, s kterým si všichni herci poradili se svěžím nadhledem, do kterého vložili i svůj komický podíl. Je to představení, jež rozsvítí melancholické dny končící zimy.

Divadlo PALACE: A do pyžam! Psáno z reprízy 19. ledna 2009


foto: archiv Divadla Palace
02.03.2009 - Jindřiška Kodíčková