Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Keira Knightley jako nespoutaná VévodkyněÚvodník: Je krásná, sexy, nebezpečně inteligentní, ale také naivně toužící po láskyplné náruči manžela. To se ovšem trochu přepočítá. Ne, její choť není vyloženě zlý. Jen si přímo katastrofálně nerozumějí a jeho chladná nátura zaseká do křekhé duše Georgiany nejeden hluboký šrám.

Článek:

Dnes již víme, že kostýmní drama Vévodkyně utržilo v Oskarovém klání zlatou sošku. Ne za herecké výkony, které rozhodně nespadají do škatulky zdařených konverzačních výměň, provázených občasným šklebem, ale za to, co diváka – hlavně na plátně – ohromí. Kostýmy, prostředí, atmosféra. Vévodkyně vás (a zejména, jste-li příslušnicí něžnějšího pohlaví) zkrátka vtáhne do Viktoriánské Anglie, ať si chcete, nebo ne.


Čerstvě provdaná mladičká Georgiana si nemá na co stěžovat. Její nepříliš známý rod má tu čest, že právě jí si za svou ženu vyvolil Vévoda z Devonshiru, bohatý a dobře postavené muž. Ovšem také nezměrně nudný, necitelný suchar, který se bude vždycky raději muckat se svými čtyřnohými miláčky a poddajnými služkami. Pro romantickou krásku přichází šok. Manželství, kterému byla ochotna obětovat vše, se rozpadá pod rukama a jediná myšlenka ve vzájemném tichém boji, zní: Rozvod! Ve své době věc neslýchaná, ke které konzervativní hrabě svůj souhlas nikdy nedá. A tak se život nadané emancipované ženy, diktující módní tón celé Anglii, musí vejít do zdí paláce, který je horší než zamřížované vězení. Láska? I ta přijde, aby se musela zamést mezi splašky do právě budované kanalizace…


                       

Amanda Foremanová, autorka knižní předlohy v podobě biografie jedné z nejkontroverznějších postav Viktoriánské Anglie, Georginy Spencerové, má již na poličce vystavenou cenu Whitbread v kategorii Nejlepší světová biografie. Tehdy se jí ani nesnilo, že na základě jejího díla vznikne o necelých deset let později vydařený snímek, do kterého se nad očekávání podaří nalákat na hlavní roli i slavnou Keiru Knightley. Zdařilá režie Saula Dibba si pod jeho taktovkou užila také pěknou dřinu. Rozhodl totiž, že ateliéry hodí celý štáb za hlavu a natočí film v reálném prostředí. Původní panství Devonshire House sice již nestojí, ale z interiéru slavného Holkhamu a exteriérů v Londýně (Somerste House) to nepoznáte. „V reálném prostředí se i lépe hraje. Má to zkrátka atmosféru, jakou v ateliéru nenavodíte,“ nechala se slyšet mladá kráska v roli Vévodkyně. „Sice jsme si tím přidělali oproti ateliéru pěkně práce, ale myslím, že to vážně stojí za to,“ dodává režisér. A má pravdu. Rozdíl je to znatelný.


                         

Keira si padla do oka s Ralphem Fiennesem, svým filmovým choťem, již během castingu. „Měli jste vidět, jak to mezi nimi hned zajiskřilo. Věděl jsem, že to musí hrát oni dva!“, vzpomíná Dibb. Záměr se zdařil. Vláčný film hlazený malebnou hudbou potěší spíše ženskou populaci, která netouží po akčních scénách, ale skvělé herecké výkony zasazené do nádherného prostředí neznechutí ani mužský doprovod. Vévodkyně zkrátka stojí za vidění. Za zmínku na závěr stojí jistě i fakt svazující Vévodkyni s dnešní dobou – byla prapratetičkou princezny Diany! A tím jejich osudová provázanost nehasne. Osud obou je naplněn nešťastným manželstvím i láskou, kterou si však Dianiny předchůdkyně musí odpustit…


Vévodkyně
Režie: Saul Dibb

Hrají: Keira Knightley, Ralph Fiennes, Charlotte Rampling, Dominic Cooper a další
Hudba: Rachel Portmon
Premiéra: 26. 2. 2009

                          
Fotografie: Bioskop.cz

27.02.2009 - Michaela Wilhelmová