Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Osamocení si přidali „12“ do názvu z rozmaruÚvodník: Dlouhá léta se literatura z Ruska vešla do krabice „ruská klasika“. Ne, že by si člověk nepočetl. Naopak. &Siroká srdce v širé tajze, dech beroucí osudy lidí v bezduché společnosti. A všudypřítomná skrytá krutost, vždy akceschopná, provázející všechny velké národy, jednou ukrocená, podruhé puštěná z řetězu. Pak dlouho nic. Až Bulat Okudžava. Samozřejmě Solženicin. A teď Arsen Revazov a jeho Osamocení 12.

Článek: Jestli chcete vědět, jak to v Rusku zrovna chodí, jak se chová tzv. střední třída, čtěte. Kdo jsou noví Rusové? Pokud jste je sami nezažili, dočtete se o nich hodně. Slibuji.

Svižně, čtivě napsaný román z ruské současnosti, vycházející striktně z dobových reálií s příměsí fantaskních úniků do virtuálních světů. Autor je zřetelně přívržencem a snad i milovníkem zejména rockové muziky a citací textů všech možných hitů začíná nejen jednotlivé kapitoly, ale vysvětluje jimi kolikrát i pohnutky jednání hlavních hrdinů knihy a domalovává prostředí jednotlivých epizod. Přidává bohatě ruské vtipy a ne každý je objektem českého smíchu. Občas zamrazí. Mnohažánrové vyprávění o čtyřech kamarádech, třicátnících. Ještě, než se stačí děj pořádně rozběhnout, jeden z nich je nalezen mrtvý a dokonce bez hlavy. Zdaleka není v knize jediný. Na své si přijdou milovníci detektivky i zvláštní sci-fi. Autor udržuje hravě čtenářovu pozornost i detailním popisem exotických míst, kde se děj odehrává. Hlavní hrdiny nechává cestovat po světě, jakoby se pro Rusy této kategorie nehodilo nic příhodnějšího. V tomto momentu si uvědomíme, že Arsen Revazov je majitelem úspěšné PR agentury a zvolený styl je extraktem vědomostí, kterak a čím upoutat nového klienta. Není toho málo, ale neustále mám pocit, že čtu jakousi novou, ruskou bondovku, v níž ovšem nenacházím šarmantního hrdinu 007 a jeho technickými finesami zaneřáděný strojní park, ale hrdinu neméně zdatného, s rozdílem, že ten ruský vládne osobitým nadhledem a štěstím, rovněž tak nebývalou potencí v rozhazování nikdy nekončícího přísunu peněz. Ale, v tom si vlastně nekonkurují, pardon. Tak v čem je ruský román zemitější? Sourozeneckou bitvou na život a smrt a naprosto otevřeným fandovstvím k alkoholu a drogám. V knize se bez uzardění přiznává, že získat v současném Rusku tohle, zbraně a sex, není problém. V každou denní hodinu a v každém rádoby civilizovaném místě.

Kniha se v Rusku stala bestsellerem, i když kritika ji strhala. Jako průvodce do neznámých pater ruské společnosti funguje bezvadně. Nudné čtení to není. Tak jaké? Vtipné, drzé, jiné. Možná vykalkulované na úspěch. Dostaví se spolehlivě.

Arsen Revazov: Osamocení 12
Vydalo nakladatelství Agro v roce 2009
Obálka
www.agro.cz

09.04.2009 - Jaromír Komorous