Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Když srdce zamrzáÚvodník: Dětská láska, která přejde v dospělou, sebeobjetující se - zkrátka takovou, jakou by měla skutečná láska být. Vyrve malá Gerda všemocné Sněhové královně Káje z ledových spárů, nebo jí pohltí říše věčného ledu?

Článek:

Andersenovi pohádky patří k těm temnějším a morbidnějším, ale na druhou stranu schopným nasytit čtenáře, který sotva slabikuje, jako dospělého intelektuála. Ostatně, Sněhová královna není výjimkou. Každý si v ní najde to své. Pro někoho to bude akční život loupežníků, jinému učaruje čarovná zahrádka, někdo zatlačí slzičku nad oddanou láskou a jiný polituje věčně samotnou královnu. Je jedno, jestli je vám pět nebo padesát, Sněhová královna v Národním divadle dostane každého.

Sněhová královna a Káj

Na předních českých "prknech" co znamenají svět je toho k vidění hodně. Posledně jsme neváhali strhat přepracovaného Shakespeara se Dvěma vznešenými příbuznými, jindy si zase zanadávat na zbytečnou modernu v klasických dílech. Tentokrát se ale hanit nebude, naopak. Sněhová královna patří ke zdařilým kusům.

Střípky ďáblova rozbitého zrcadla se rozletí po celém světě a zasévají zlo. Sněhová královna jich má hned celé hrstě. A jeden z nich spadne do oka Káje, nebojácného chlapce, jehož srdce od té doby zmírá v náruči ledové vládkyně. Záchrana je jediná - oddaná Gerda, která by za Káje neváhala obětovat i vlastní život. Jenže cesta je předlouhá a trnitá, lemovaná těmi, co pomáhají, i těmi, kteří si stůj co stůj nepřejí její pokračování. 

Zdařilé herecké výkony, které dospělého diváka neurazí a malého neznudí, krásné převleky i kulisy, na které stačí poměrně skromně upravené pódium. Originální provedení ledového zámku i řeky nabádá k potřesení rukou tvůrcům, neboť dokázali to, co by měla mít každá hra - udělat jednoduchou kulisu, ale velmi promyšlenou, která zaujme, má svůj smysl, navodí atmosféru, a to i přes to, že na ní vlastně není téměř nic. Jak se to povedlo? Světelná hrana odrazů, vlnění i zrcadlení udělá z prosté krabice ledové království jako vyšité. 

Zatlačíte slzičku, zasmějete se i se zamyslíte nad světem. Dětičky možná některé kousky nepochopí úplně, ale to jim ozhodně nezabrání v tom, aby se hra líbila. Váháte, na co vyrazit do divadla s celou rodinou? Tohle je ideální volba!  

Vypadají jako skřítci, ale ve skutečnosti jsou to lidožraví loupežníci

Hrají:
Babička, Květinová babička, Loupežnice, Finka:  Iva Janžurová
Babička, Loupežnice:  Eva Salzmannová
Květinová babička, Finka:  Antonie Talacková
Sněhová královna:  Miluše &Splechtová
Gerda:  Pavla Beretová
Havran, Dospělý Káj:  Vojtěch Dyk
Princezna, Loupežnická dcerka:  Jana Janěková ml.
Princ, Loupežník, Sob:  Vladimír Javorský
Káj - chlapec:  Ondřej Havel / Jan Petrmichl
Režie:  Zoja Mikotová

Scéna:  Eva Rácová
Kostýmy:  Eva Rácová
Hudba:  Zdeněk Kluka
Dramaturgie:  Iva Klestilová

Fotografie: Národní divadlo05.05.2009 - Michaela Wilhelmová