Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Komiksová Koralína poprvé v českém překladuÚvodník: Jeden z nejpřitažlivějších kinozážitků letošního léta, filmové zpracování úspěšné knihy Neila Gaimana Koralína, doprovází také 1. české vydání komiksu, který podle stejné předlohy vytvořil P. Craig Russell. 

Článek:

Koralína objevila ty dveře krátce potom, co se nastěhovali do domu. Netušila, že tyhle dveře vedou do jiného světa, který je skoro stejný jako ten náš, jenže na první pohled lepší. Její tadruhá matka a tendruhý otec na ni mají čas a i sousedé jsou daleko zábavnější. Jenomže není všechno zlato, co se třpytí a Koralína nakonec zjistí, že některé dveře by měly zůstat navždy zavřené.

Napínavou knihu Neila Gaimana převedl do comicsové podoby výtvarník P. Craig Russell, který je velmi populární díky práci na Gaimanově sérii Sandman a comicsovému zpracování klasických operních děl Salome, Prsten Niebelungů a Kouzelná flétna.

Jedenáctiletá Koralína je zvědavé a neposedné děvče se začínající pubertou, které těžce nese, že se z rušného města odstěhovalo do barabizny kdesi v „pustoprázdnu“, kde na ni rodiče věčně nemají čas. Koralína by se asi ukousala nudou, kdyby v jedné z místností neobjevila tajemné dveře a za nimi alternativní svět.

Gaiman se v jednom rozhovoru svěřil, že ho při psaní Koralíny inspirovala práce jeho oblíbeného režiséra Jana &Svankmajera, především film Něco z Alenky. Koralína původně vznikala jako filmový scénář pro režiséra Henryho Selicka, který mj. natočil Ukradené Vánoce Tima Burtona (The Nightmare Before Christmas). Gaiman tento scénář později přepracoval do knihy.

Film Henryho Selicka Koralína a svět za tajnými dveřmi natočený podle Gaimanova scénáře měl v našich kinech premiéru 11. 6. 2009. Poprvé v historii kinematografie Selick zkombinoval metodu tradiční stop-motion animace a stereoskopického 3-D.


PS: Ke knize a filmu vychází také šestnáctistránkový speciál. Najdete ho u svých knihkupců, ve vybraných kinech a na stáncích PNS.Koralína
Námět: Neil Gaiman
Scénář a kresba: P. Craig Russell
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 192 plnobarevných
Formát: 162 x 234 mm
Cena: pevná vazba 599,- Kč, brožovaná vazba 299,- Kč
Věkové doporučení: 7+
Vychází 3. 6. 2009 v nakladatelství Comics Centrum.

více info:

http://www.comicscentrum.cz

foto: Comics Centrum 25.06.2009 - redakce