Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Češi očima Američanky



Úvodník: Takto lze ve zkratce charakterizovat ústřední téma autobiografické knížky Marshy Kocábové, manželky slavného rockera, skladatele a politika, Michaela Kocába. Poutavé vyprávění jedné ze tří Američanek, které jako jediné nalezly odvahu žít v totalitním Československu, nese název Ani tady ani tam.

Článek: Není to tak dávno co na internetu koloval výtah z jakého si materiálu, údajně oficiálně vydaného ministerstvem zahraničí, obsahující popis české společnosti a jejích zvyklostí, určený pro příchozí cizince. Přestože „varování“ před chladnými, nepřístupnými Čechy, jež si udržují volný prostor v dopravních prostředcích, nutně vyloudilo na tváři nejednoho našince pobavený úsměv, těch několik řádků určitě přinutilo mnohé k zamyšlení. Jací vlastně jsme? Jaká je česká identita a jak se změnila dvacet let po pádu železné opony?

Knížka Marshy Kocábové Ani tady, ani tam přináší nejenom možné odpovědi na tyto otázky, ale také množství postřehů týkajících se rozdílů mezi námi a společností v celosvětovém měřítku patrně nejdiskutovanější-americkou. Pohled na historický, politický či kulturní vývoj dané země očima cizince určitě láká, současně také vzbuzuje předsudky ohledně pravdivého zhodnocení probírané situace. Copak to jde, aby kdy nějaký „cizák“ pronikl do tak jedinečné mentality, jakou je ta česká nebo dokonce hovořil o životě v područí totalitního režimu?

Marsha Kocábová dokazuje, že ano. Přestože rodačka z amerického Wilmingtonu, města nešťastně proslaveného rasovými nepokoji v 90.letech smrtí herce Brandona Lee, ve své knize mnohokrát poukazuje na vlastní neschopnost plně zapadnout mezi rodilé české obyvatelstvo, její postřehy mnohdy překvapují nejenom obdivuhodnou schopností vypíchnout typické národní rysy, ale také nadhledem, díky němuž kniha nesklouzává k jednostranným hodnocením či odsuzování té či oné strany.

Nelehké začátky mladé tanečnice, hledající uplatnění ve spolkovém Německu, posléze přecházejí v popis života v komunistickém Československu, kam Marshu v 80. letech láskyplně „unesl“ její budoucí manžel Michael. Strasti i radosti spojené s existencí v novém světě, soužití s českým rockerem, výchova českoamerických dětí v pozvolna se bortícím totalitním režimu nebo sledování politických změn vedoucích k Sametové revoluci roku 89, včetně nelehké role manželky jednoho z jejich nejdůležitějších protagonistů-to vše tvoří čtivou náplň Kocábové knihy.

Ačkoliv zvolený název Ani tady, ani tam evokuje srovnávání dvou kultur, v našem případě české a americké, Kocábová klade důraz především na popis prvně jmenované. Pro našince tak knížka znamená spíše shrnutí starší a střední generaci obecně známých faktů. Skutečný přínos Ani tady, ani tam spatřuji především v případě mladé generace, pro níž knížka může fungovat jako srozumitelné seznámení s některými aspekty života v komunismu. Vzhledem k tomu, že autorka už v 80. letech znala životní poměry, k nimž se Československo, později Česká republika propracovala po mnoha letech, popis věcí a skutečností, jež ji zaujaly má velkou šanci zaujmout stejně „netknuté“ dnešní mladé lidi.

Z pohledu čtenáře-cizince však moje spokojenost klesá. Protože české vydání Ani tady, ani tam vychází z anglicky psaného originálu, nejsem schopna říci, nakolik jsou následující výtky poplatné autorce nebo překladateli. Česká verze totiž ráda používá přítomný čas. Kdyby se jednalo o deníkovou formu, bylo by vše v pořádku. Jenže nejedná. Mnohé charakteristiky a postřehy, začínající slovy „Češi jsou“ či „Češi dělají“, popisující skutečnosti dvacet a více let staré, jsou s ohledem na soudobou situaci poněkud zavádějící a příliš nepomáhá ani fakt, že knížku dělí kapitoly označené patřičnými roky, o nichž Kocábová píše.

Je škoda, že se autorka ve své knize více nevěnuje současným mezinárodním poměrům. Kocábové zjevná inteligence spojená s mnohdy mnohým tak chybějícím „selským rozumem“ má totiž určitě nemalý podíl na čitelnosti její autobiografie, a právě pokračování, porovnávající dnešní Čechy s Američany, by jistě bylo pro mnohé tuzemské čtenáře velmi atraktivní.

Ani tady, ani tam nepochybně patří mezi ony potřebné výplně v knižních nabídkách. Ukrývá zajímavý, do značné míry originální a poutavý obsah. Součástí knihy je také příloha několika černobílých fotografií z autorčina soukromého života. Osobně tak mohu tuto knihu vřele doporučit.

Marsha Kocábová: Ani tady, ani tam
Vydalo nakladatelství Nemo v roce 2009
počet stran: 272
doporučená cena: 312Kč
obálka 
www.nemo-publishing.cz 

02.07.2009 - Kateřina Sovová