Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Ve spárech horroru: Ty za to můžeš!Úvodník: Renezanční umělci se nerodí každý den. Jednoho znám. Je jím Martin Němec. Zřetelně se zapisuje do povědomí příznivců svou účastí na projektech, jež jsou příznivě hodnoceny i kritikou. Nyní přichází s hororovou novelou T.M.A., vyústěním stejnojmenného filmu. Jejich osvědčený tvůrce Juraj Herz se už vyjádřil, že jej dělal s radostí.

Článek: Autora jsme zavnímali především u hudby (skupiny Precedens, Lili Marlen i té filmové), u zvláštní atmosférou naplněné malby (v kontextu jiné tvorby posledních let naprosto mimořádné) u psaní poezie (nejen té, co vzniká pro hudbu), prózy a když jsem jej označil v rozhovoru za teď už i scénáristu, producenta, ohradil se, že je jím z nouze.V čem že spočívá ta nouze, když nápady se kniha přímo hemží? Rozhovor s komplexním tvůrcem jsme tu vloni uvedli: http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=7719 Netřeba měnit ani ťuk!
Pro pořádek si řekněme, že kniha vznikla na základě scénáře a filmařské vidění je znát.
„První podoba příběhu T.M.A. vznikla asi před desítkou roků. Jednoznačným impulsem k napsání scénáře byla touha dělat hudbu k opravdovému horroru. Nikdo mi takovou nabídku nedal a já si tedy musel ten film vymyslet sám.“

Musím začít Němcovým oblíbencem z mládí. Není jím nikdo jiný, než Edgar Allan Poe. I v tvorbě Martina Němce nacházíme neotřelé syrové obrazy a originální myšlenkový tok protagonistů story, situací hraničících s absurditou, ale i velmi přísnou slohovou příslušnost k žánru. Zdánlivě nevysvětlitelné a děs nahánějící tajuplné pohyby po strašidelném stavení vyúsťuje v logické vysvětlení všech záhad. Avšak výměnou za ztrátu zbytku iluzí o svých blízkých. Tu musí podstoupit hlavní hrdina příběhu rocker a malíř Marek. Ne, není to autobiografický příběh. Vymyšlené hororové sekvence bych nakonec nikomu v životě nepřál.
 
                                
                                                                         hororový dům

Neuniformní a naprosto současné chování hlavního hrdiny. Bláznivé, hodně chorobné jednání dvou žen, jež se snažily a snaží do poslední filmové, ale i knižní sekvence, ovlivňovat jeho život. Až po schyzofrenické výkřiky z titulku! Vampická podoba hlavních, ale i vedlejších ženských postav. Je vidět, že Němec přistupuje k tvůrčí práci značně erudován (ostatně jako vždy), Juraj Herz nás o sobě v minulosti přesvědčil už několikrát (připomeňme jen jeho film Spalovač mrtvol). Nezapomeňme na očisťující pochod do domu v minulosti zakletých postav a pro žánr charakteristické prozření. Nemám rád nastavovanou kaši, ale tady bych pokračoval.

Jestli se z nevytušeného děje a z mystického, ale „krásného strachu“, rádi tisknete ke své životní opoře, jste doma. Přečtěte si knihu, běžte na film, neprohloupíte.

                               
                                                 Martin Němec
                                                        
                                                                                                 Juraj Herz
Martin Němec, Juraj Herz: T.M.A.
Vydalo nakladatelství Fragment v roce 2009
Obálka, fotografie
www.fragment.cz

10.08.2009 - Jaromír Komorous