Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Znáte Vyhrabávačky?Úvodník: Nejsou to ženské, všimněte si, raději bez přívlastku, ponořené do popelnic. Ani jejich kámošky, pohybující se kdesi po skládce. Vyhrabávačky jsou knihou, přicházející na trh v tu nejlepší dobu. Napsala ji Irena Gerová a obsahuje její deníkové zápisky, plus rozhovory s Václavem Havlem z let 1988- 1989. Bonusem je cd rozhovorů dosud nepublikovaných.

Článek: Dvacetileté výročí sametovky, národ, co si neví rady s demokracií, současný prezident, co toho občas zneužívá, bušíce se v prsa, že to on nikdy … A do toho Irena Gerová s touto knihou, která přináší ono krásné lidství, jež čišelo z první garnitury té úžasné doby jako těkavá látka do davu a ten se jím nechal rád v tu chvíli ovanout. A proč ne!

Bez fanfár a pouťové cukrové vaty, oproštěna od rádoby marketingových tahů, prostá jak její obsah. A přece důležitá. Zákulisí tehdejší doby vidím jako podstatnější, než co se k veřejnosti nakonec dostalo. Zapsané dění zbavené mediálních mýtů, syrovost, po které volá normální člověk, dělá Vyhrabávačky knihou hodnou zvláštní police ve vašem bytě. A tady si dovolím nepodstatnou věcnou … Nemohu si pomoct, za Vyhrabávačkami vidím fyzické osoby, mému připitomělému naturalu by odpovídal víc termín či titul Vyhrabávky. Ale, já je, bohužel, nenapsal. Bývalá redaktorka Svobodného slova, režisérka a scénáristka dokomentaristiky měla doma  černého koně. Vydolovaná pozůstalost vyběhla teď do terénu. Nechte ji hrabat, nechte ji řechtat, v šuplíku ležela dlouho. A nechat ji tam je škoda.

Čtyřstránkový doslov Miroslava Vaňka není tady jen běžný přílepek nakladatele. Ve shrnujících a vysvětlujících glosách komentuje v knize vzniklý kalendář událostí a pamětníkům připomíná vše po těch dvaceti letech  už lehce zaváté. Proč to, co se zdálo hodně podstatné je dnes v podstatě rušivé a někdy dokonce iritující? Já ti nevím, čéče!

Vyplavou věci netušené a ty tušené dostávají netušené rozměry. Z některých deníkových zápisků je člověku do smíchu, z dalších do pláče, u některých vám po těle přeběhne mráz. A pak si uvědomíte normálnost svých reakcí a přiznáte si, že je to tisíckrát lepší, než mít hubu sešklebenou v nějaké strnulé grimase, pro kterou raději nemáte ani pojmenování. Jenže, přišel balkon Melantrichu a Václav Havel mohl do davu na náměstí roztáhnout véčko.

Žel, autorka se vydání nedočkala. Ale materiál, jenž po sobě zanechala, může směle sloužit jako memento a doporučená četba každému, co neměl to štěstí zažívat vše live.

Irena Gerová: Vyhrabávačky
Vydalo nakladatelství Paseka v roce 2009
obálka www.paseka.cz


18.11.2009 - Jaromír Komorous