Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Snaha o dokonalost dělá z lidí kopie



Úvodník: Umělým člověkem se může stát každý z nás, určitou dávku rutiny v sobě neseme všichni. Jak vnímá figurky, které si hájí svoji originalitu a přitom v tolika okamžicích jednají zautomatizovaně, moravskotřebovský fotograf Mojmír Bureš, se můžete přesvědčit na jeho druhé samostatné výstavě. Ta se na konci ledna přesunula z Prahy do Brna.

Článek: Expozice je k vidění v klubu Minus Trojka v Domě pánů z Kunštátu, a to do 23. března.

Prvotní dojmy z velkoměstského života jsem shrnul v devíti portrétech svých známých a cyklus nazval Umělý člověk,“ vysvětluje mladý fotograf. Proč právě tento název? Podle autora mají snímky zachycovat ješitnost a povrchnost současné společnosti. Více než o samotných modelech vypovídají portréty o nás ostatních. Moderních lidech. Však to známe každý. Nezúčastněný pohled, marnou snahu soustředit se na sklenici vína, cigaretu a cokoliv hmotného jen abychom odvrátili pozornost sami od sebe.

Údiv. Komu dalšímu se někdy stalo, že při pohledu do výlohy otevřel překvapením ústa a bez přemýšlení se začal upravovat? I při sebevětším spěchu kontrolujeme svůj vzhled v cizích oknech. Kromě toho používáme hlášky populárních postav a češeme se jako naše vzory. Do jaké míry jsme originál a do jaké kopie? Kde končí obraz postav, jimiž chceme být, a kde začínají lidé, kterými skutečně jsme? Figury na fotkách mají bezchybnou image. Sevřené paže však vyzařují nejistotu a pocit, že v takto dokonalém zevnějšku se dokonale necítí ani ony samy.

Série se bude nadále rozrůstat
Lesklý povrch a syté barvy přehluší soudnost a uvolňují v nás snad přirozené touhy po věčné kráse, nekončící zábavě a okamžitých výsledcích. Ve své honbě za dokonalostí ztrácíme autenticitu. Přibližování se k ideálům z nás dělá umělé, zaměnitelné kopie,“ říká Mojmír. Výrazy modelů na svých fotografiích komentuje přívlastkem „klišé lifestylových časopisů, modelingových portfolií a reklam.“

Na velkoportétových fotografiích najdete modely či undergroundové celebrity. Fotografované subjekty si autor vybral víceméně náhodně, vždy se jednalo o lidi z jeho okolí. „Většinu z portrétovaných osob jsem poznal krátce po svém příjezdu a začátku studia v Praze,“ komentuje Mojmír a pokračuje: „Původně jsem chtěl pro brněnskou výstavu sérii rozšířit, ale z nedostatku volného času během zkouškového období jsem zůstal na původním počtu.“ Dodává však, že by si přál cyklus nadále doplňovat o další portréty.

Z Brna plánuje přesunout sbírku i do dalších měst České republiky, zatím se však nachází ve fázi vyjednávání. Sérii by rád vystavil také ve své rodné Moravské Třebové. „Kvůli nadměrným velikostem vytištěných fotografií však zatím nevím o žádném vhodném místě k expozici,“ říká Mojmír. Kromě toho výstavu svých školních klauzur v restauraci Kalvárie. Tématem výstavy se má stát prorůstání konzumních produktů do běžného života.

Mojmír Bureš
Mojmír se narodil v roce 1987 v Moravské Třebové. Po studiu na Střední škole aplikované kybernetiky v Hradci Králové se přestěhoval do Prahy, aby se profesionálně věnoval svému koníčku, fotografii. Zde si zařídil ateliér s výhledem na Staroměstské náměstí. Fotografuje jak své přátele, tak náhodné zájemce. „Pokud se bude chtít někdo nechat vyfotografovat a třeba se tak stát součástí příštího cyklu, má možnost,“ vzkazuje student prvního ročníku Vyšší odborné školy grafické.

Foto: Mojmír Bureš

02.02.2010 - Tereza Holanová