Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
TENKRÁT V MEXIKU - TV tip – mstitel s kytarovým pouzdrem znovu na scéně85 roků by bylo spisovateli Jiřímu NavrátiloviUmění prostého života? Návod k použitíPravda o medu: Nenechte se zmást mýtyPříběh monstra 20. století – GoebbelsKdyž baron práší po MosteckuJeď, Britt-Marie, jeď!Ukrajina, děti a zvon časuDítě prachu zrozené ve válceCo mě v září zaujalo na NetflixuTvorba Adrieny Šimotové a Adély Součkové na jedné výstavěNesnězeno přichází s novou spoluprací
Město, moře, kuře, stavení?
Anglický spisovatel John Fowles píše ve srozumitelné eseji Strom (česky kdysi vyšel i jako samostatná knížečka), že neumí popsat úplně všechno (i když je tak dobrý, že napsal i Sběratele) a že tři podle něj nejpodstatnější nepopsatelné věci na světě i v literatuře jsou, aspoň podle něj, vesmír, moře a les.
Zapomněl určitě na město. I když… Možná ne.
I "obrovský město" je přece samostatný vesmír - a my rakety – a samotným vesmírem pro sebe může být i jen čtvrť.
Stínadla, třeba. Dejme tomu. Stínadla Jaroslava Foglara, kde bylo nebezpečno.
Sotva že šlo projít. Rychlé šípy se v tamních uličkách klepaly, nebo chcete-li se chvěly před potenciálními útoky Vontů… a kráčelo stále o město, ale… vlastně o les. Divoký. A buď se jmenoval podle popraviště nebo podle stínů, to nevíme, o to se vedou mezi foglarovci spory, ale dokonce v poledne tam vládlo šero… a šlo se ztratit. Možná i v dospělém věku.
To jde i dnes, ale ve skutečnosti, říkám, nebylo stínadelské město ani vesmírem ani lesem. Ničím z toho. A řekl bych, že bylo nejspíš mořem.
Dokonce existují i zcela konkrétní důkazy. Na jednom z obrázků v kresleném seriálu o Rychlých šípech touží Bratrstvo, aby Bohouš – jako řádný člen – už cosi konečně vyzradil, a Bohoušek sice svolí, ale předtím ještě zatvrzele škemrá a prý: „Bú! Ale chci za to mušli, kterou jste našli ve Stínadlech.“ Takže právě tady Foglar nejspíš bezděky vystihl i podstatu nepopsatelnosti!
Záhada hlavolamu - ilustrovaná Janem Fischerem - začala v melantrišském Mladém hlasateli vycházet 30. srpna 1940… a tedy právě před sedmdesáti lety.
Ikona: kosmas.cz
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.