Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.3.2025, svátek má Marian 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - ROMEO A JULIE - věčně mladí milenci

08.04.2011   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - ROMEO A JULIE - věčně mladí milenciNejslavnější milostný příběh všech dob. Romeo a Julie. Shakesperova tragédie prošla všemi jevišti světa, milence si zahráli ti nejslavnější herci. Ve filmu byste napočítali několik desítek ztvárnění. Ale všichni se shodují - ta neslavnější a nejlepší filmová adaptace pochází z tvůrčí dílny italského režiséra Franco Zeffirelliho a byla natočena v roce 1996.

 
Dva rody, stejně staroslavné oba
 jsme v Krásné Veroně
svůj dávný hněv zas ženou na nůž…

tak začíná Shakespearova hra o nejproslavenějších milencích světa rozdělených nenávistí dvou znepřátelených rodů Monteků a Capulettů a navždy spojených ve smrti. Geniální anglický dramatik ji napsal někdy kolem roku 1595, ale inspirace k ní je staršího data. Počet divadelních představení se od té doby nedá spočítat. Filmaři nezůstali pozadu - už pět let po prvním kinematografickém představení ji neuměle (a samozřejmě němě) zfilmoval jakýsi Clément Maurice a o rok po něm pak legendární průkopník kinematografie Georges Meliés.Z těch zvukových a proslavených adaptací určitě je nutno jmenovat Romea a Julii George Cukora z roku 1936 s Leslie Howardem a Normou Sheareovou (s Johnem Barrymorem v roli Merkucia) a italsko-britskou verzi Renato Castellaniho s Laurencem Harveyem a Susan Shentallovou z roku 1954. Po Zeffirerellim se tématu ujal v roce 1996 Baz Luhrman a Leonarda di Capria a Claire Danesovou oblékl do kožených bund a na bok jim připevnil pistole. Možná si ani neuvědomujete, že i slavný muzikál West Side Story Roberta Wiseho z roku 1961 má za podklad Shakespearovu hru.

Zeffirelliho pojetí tématu bylo a je převratné. Tvůrce je divadelník, takže hru dokonale znal a znal i celého Shakespeara (jeho prvním filmem bylo ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY). Před natáčením ROMEA A JULIE řešil dilema - zachovat Shakespearovu poetickou řeč a zároveň se snažit o ryze filmovou podívanou. Odmítl ateliérové kulisy a natáčel přímo v autentickém prostředí - v pravých italských renezančních palácích a na skutečných středověkých náměstích, především ve Florencii a Pienze. Slavná balkónová scéna pak byla točena v slavném Palazzo Borghese nedaleko Říma.
Hlavně však šokoval tím, že chtěl hlavní představitele přiblížit věku Shakespearových hrdinů a tak si vybral skutečně mladé herce - patnáctiletou Olivii Husseyovou a o dva roky staršího Leonarda Whitinga. Nikdo nevěřil, že tyto mladé, herecky nezkušené děti role zvládnou. Ale právě v tom se ukázala genialita Zeffirelliho přístupu. Jejich obsazením pronikla do příběhu jiskra mládí, krása, věrohodnost a síla citu první náhle probuzené lásky. Navíc v dynamickém pohybu nikoli v statických deklamacích dřívějších hereckých představitelů. Však si také každý z nich získal za svoji roli Zlatý globus. A režisér obdržel za film Donatelova Davida, jakousi italskou obdobu Oscara.

Zeffirelli je věrný době i v dekoracích a kostýmech (vedle Oscara za kameru i Oscar za kostýmy), dokonale zrežíroval soubojové scény (třeba Merkucio s Tybaltem předvádějí nejen souboj ale vnáší do něho navíc i prvek humoru či spíše laškování). "Barvy, exteriéry, bujný život doby, to všechno je zrcadlo, na němž se velký cit promítá bez romantizování ve své nejbytostnější lidské podstatě k vědomí dnešních lidí," píše v roce 1969 Miloš Fiala.

Jak se sami můžete v televizním uvedení přesvědčit, Zeffirelliho ROMEO A JULIE není strnulou klasikou, ale zcela současnou výpovědí pro dnešní publikum. A jen dokazuje, že Skakespearova dramata jsou nesmrtelná a jejich témata nadčasová.V době svého uvedení do kin se na Zeffirelliho snímek stály v celém světě dlouhé fronty. Vy to budete mít v přítmí pokoje z první ruky. Ale snad i u malé obrazovky prožijete podobné pocity, o jakých píše ve svém článku Miloš Fiala:
"Ve chvíli, kdy se rozsvítí světlo a dívky si utírají z očí slzy, zatímco jejich rytíři jsou z toho, co viděli, podivně zaražení, lze mluvit o vítězství. Těch slz jsem viděl v pařížském kině mnoho. Ne z pózy, ne ze sentimentu, ale z čistého lidského citu, z čehosi, co zasáhlo struny nejintimnější."
Foto: robzone.blogspot.com, cherrycoloured.com

****************************************
ROMEO A JULIE (Romeo and Juliet)
Velká Británie/Itálie, 1968, režie Franco Zeffirelli
v televizi na ČT2 v úterý 12. dubna od 20,05 hodin.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0465 s