První díl si můžete přečíst zde:
Nikdytvá Magnetka
Druhý zde:
NIkdytvá Magnetka (2)
10.
Ó, mé &Sangri-La
Zase jen sen? litoval.
Kéž by mě ale Jorika opravdu uviděla v koutě Rock´n´Wallu s Veronikou a Markem. Jenže nejsou mými přáteli.
Ale kdyby byli, jistě by Magnetka dospěla k závěru, že i ona a já může být kamarády, nebo ne? Kdo je v tomhle světě sám, stává se jen stále osamělejším. Kdo sám není, má to obrácené. Ale vážně, co bych Jorice asi řekl a k čemu bych ji přirovnal?
„Jsi centrem Evropy i palačinky!“ ujistil bych ji?
A ona? Jen by dál mlčky omývala skleničku na dně mé duše. „Jsi i středem vesmíru. Joriko!“
Prudce otevřel oči.
Civěl z válendy do stropu a snění je možná někdy plané, ale neměli bychom sny podceňovat, protože jde o testy. A právě v jednom takovém testu-příběhu-snu Lorenc vyprávěl Jakubovi, jak potkal Joriku na Hlavním nádraží u lampárny, kam si chodila stěžovat, a jak byla šarmantní. A jak velmi. „A já se jen zastavil. A než jsem se vzpamatoval... Zkrátka jsem se nezmohl... na nic.“ To na tebe by se usmála, Jakube, věděl.
„Možná,“ odpověděl Jakub myšlence. „Ale třeba tě neviděla.“
„Ale jo. A šla dál. Nezpomalila. Je mi to líto.“
„Utekla ti. To se stává.“
Lorenc nebyl nejdokonalejší muž a nejradši by se vybrečel. Říkal si stále, že propásl šanci od Boha. A co když jedinou? Jako v božím snu vcházel znovu a znovu i do Jakubovy a Joričiny muzejní kavárny, ačkoli ji ti dva dávno opustili co nevýdělečnou, a Jorika a Jakub seděli bok po boku na vysokých stoličkách a nechávali se naposled obsluhovat Míšou Dvořákovou.
Ó, &Sangri La! Proč sem ale lezu nezván?
Proč jsem Don Quijotem?
Vešel – a v pikosekundě k němu Jakub a Jorika otočili krky a dotkli se Lorence svorně propletenými pohledy, protože láska existuje a nejde jen o ztopoření. A láska znamená
dívat se stejným směrem, vybavil si.
Možná i jít. Chodbou. A ptal se sám sebe, proč smělo být
svorného otočení jejich očí v jeho životě jen vteřina.
A proč víry v esemesku
JÁ TEBE TAKY jen hodina.
Vždyť někdo to má pořád! A já ne. Jak to přijde? A komu dát do zubů? Sním, to jo, ale marně a jako v sentimentálním románu. A snil, že si Jakub a Jorika řeknou: „Ach, vždyť my za ním přece musíme.“
A jak řekli, tak udělali, stálo v Andersenově pohádce. A když Lorenc kdysi ve dvaceti letech (a dvacet bylo i Jakubovi a Jorice) trávil čas na vysokoškolské geodetické praxi v Jeseníkách, každý večer nakonec zhasli ve svém srubu (jednou si ale předtím přehráli Mrazíka) a on začal vyprávět.
Komu? Vlastně všem. Ale usínali čile - a nejblíž Lorencovi naslouchal Kubánec Hektor, který se mu poslední den i svěřil: „Víc než zápletky se mi líbí snít.“
„I tobě?“
„Jo. Asi jako sníš a pábíš ty.“
„Jo, a pak mě nadchl jeden obrat.“
„Obrat?“
„Často jsi ho opakoval.
Jak řekl, tak udělal.“
11.
Lze definovat pravý sen?
Jen párkrát v životě poníka i muže se opravdu živě zdá o Té Pravé.
O Té, Která Skutečně Chybí, a s kterou by nás bylo - zdánlivě - víc.
Zdánlivě? Ano, protože ve skutečnosti bychom nebyli s Jorikou nijak nadlidští, ale jen normální a správní. Už bychom nelapali andělíčky u dna. Ale jen málokrát se v životě odehraje podobné
vidění, jen málokrát.
Tím spíš ale bývají krásná. O to bývají i procitnutí po nich zlejší.
A přece sněme! ujišťoval se Lorenc a vybájil si dokonce i to, že mu zabzukne další textová zprávu: „A zase spolu chodíme.“ A podpisy: Jakub.
Jorika. „A píšem ti to dohromady, to koukáš. Zatím ahoj“.
O jejich vysněných slovech ohromeně přemítal. Nato odepsal: „No, tak vidíš, Joriko! Už spolu nemůžem chodit, my dva. A vidíš, běda, nemám od tebe ani talisman.“
„To Jakub jo,“ odepsala bezelstně, když tu Lorenc procitl a vzpomněl, co napsali Camus a Holderlin.
Toho dne pochopil, že existují nejméně dvě pravdy, ale ta jedna nikdy nesmí být vyslovena.
A asi se nepletli, ti dva, a bohužel jsem pravdu před Jorikou neprozřetelně vyzradil.
Jakou?
„Miluji tě a jsem na to sám!“
„Miluj si mě a buď
za to sám!“ vytrestala jej, A kdysi, v zoufalství vyšel Lorenc ve službě před muzeum a náhodou tam zrovna Jakub čekal na Joriku, ale k Lorencovi pootočil hlavu. A řekl: „Nechceš s námi jet na pouť k Jiřímu?“
I tu větu si však Lorenc jen vysnil. A také to, co odpověděl: „Aby ne, ale jsou čerství koně?“ Rozhlédl se.
„Jací koně?“ zeptal se Jakub.
Jací koně.
To řekla i Emilka dědečkovi ve filmu
Válečný kůň - a Lorenc se na to zrovna chystal do kina, a je kvizovou otázkou, zda má být také valach odpovědný za svou růži.
Nevěděl to. A stál na nehybném zemském povrchu, ale neustále zažíval zemětřesení jako v Japonsku. A stýskalo se mu po Jorice a najednou i po kalných očích jakýchsi studní na všech koncích našeho světa, ze kterých pijí koně i lidé, a zkrátka už z lásky blouznil a studánky servírčiných očí to nepřicházely změnit. Kdypak je zase uvidím?
A docela racionálně si uvědomil, že čistě přímočará upřímnost do života opravdu nepatří.
Bohužel. A je třeba rozličných kliček a taktik a maskovat lásku. Ale na to, pravda, nemusíte být válečný kůň a rozhodl se, že bude všem lidem, kteří Joriku i jen trochu znají, strategicky říkat: „Nemiluji ji.“
A že bude tu větu schválně vyslovovat trochu neobratně anebo... I nevěrohodně. Proč?
Aby vzbudil nejistotu a vytvořil záhadu. Jak však prahl po tom, aby se ho Jorika a Jakub jednoduše zeptali: „Jak se máš?“ A co jen měl plánů ohledně Joričina získávání na svou stranu! A dle nich hodlal Joriku přehlížet zrovna jako ona jeho, ale zároveň chápal, že je život krátký na něco takového. A na podobnou metodu. A chápal, že ho ten přístup připraví i o zbytečky času, který mu byl s Jorikou vyměřen. O jediné málo, které sdíleli. Sem tam-
Mají tedy podobné strategie a
hry na strategii vůbec cenu?
Pochyboval. Ale utěšoval se, že jde přece o
dočasnou taktiku, se kterou zase skončí, a na adresu hotelové školy Jorice bláhově zaslal písničky Petra Nováka podepsané v přiloženém dopise slavným hercem.
„Peter was my good friend and I love you. Tom Cruise for Jorika.“ A Lorence poprvé napadlo:
Budu-li teď někde v hospodě s Jakubem, budeš se mnou vždycky i ty!
A budu-li v &Sangri-La s tebou, bude tam vždycky i Jakub.
12.
Džunglí, a to krásnou
A mohli se přitom tak lehko a navždycky minout! A ne?
Co kdyby třeba Lorenc nezačal pracovat v muzeu, kde si Jorika a Jakub našli na čas kavárnu? A co kdyby &Sangri-La obsadili milenci v jiném ročním období? Nebo v úplně v jiném roce? A co kdyby veškeré lodě zůstaly zakotvené ve vlastních docích? A jak je asi definován nelesní, a přesto začarovaný kruh?
Asi tak, že vás dva lidé považují za zoufalce a nedojde jim už, že jste zoufalý právě proto, že oni dva vám chodidly šlapou po spáncích. A ani to nevědí.
Ale ve snu? Tam může být všechno i právě naopak, takže Jorika s Jakubem a Lorenc seděli u ohýnku až kdesi v Africe a vůkol on vybájil i krajně romantickou zem, jaká však v úděsné Africe nikdy nebyla. A nazítří?
Uspořádali i dobrodružnou výpravu, jak se to naučili už v mateřské školce, a šli za největší kočkovitou šelmou džunglí Mgvou a Lorenc zároveň snil i neafricky. Jak?
Že na něj ti dva odevzdaně čekají na lavičce u banky X, zatímco Jakubovo Audi parkuje opodál a ve stínu. A Lorenc? Si šlape z práce a usedne na správnou stranu lavičky, tedy k Jorice,
a není to možná sen, možná ne zoufá si. A ti dva tam opravdu čekají a to přece nejsou Marek a Veronika. Potkalo mě už někdy hezčí překvapení?
O tom pochyboval. Ale bylo tu. A vstali a šli mléčně slaným městem, které tak dobře znal, a pojednou ulice vnímal nově, jako vycíděným sklíčkem. „To máte svý auto za rohem?“
„Když si to chceš myslet.“
Nečekalo tam a loudali se a Lorenc se pokusil o vtip: „Vy dva jste kvůli mému odchodu z muzea opustili tamní kavárnu &Sangri-La, ne?“
„Když si to chceš namlouvat,“ ušklíbl se Jakub a Lorenc si pomyslil:
Ani nevíte, jak rád vás rád píšu. A ubírali se mlhou a on uslyšel: „A co bys vlastně chtěl?“
„Nic.“
A to právě představovalo problém, i když menší, a Lorence se skutečně zmocnil pocit, že nelže a
nic se pro něj rovná oceánu. I vesmíru. Ale i pouhé této procházce parkem. I jen lavičce, té se zákazem krmení holubů. A věděl: Jakub a Jorika se mi vysmějí a já je ztratím pro tak ubohé požadavky..
„Tak málo? Měl by ses chtít prohánět s plachtou po jezeře – a četl jsi vůbec Ransoma?“ uslyšel Jakuba. „Měl bys chtít prorážet holýma rukama džungli jako tank a měls bys...“
Ale Lorenc zavrtěl hlavou. „Jakube, to je pro román. A v džungli by nás něco uštklo.“
„Jo, přesně. Právě tebe by sežrali mravenci. No, tak to napiš, no. Když ti to stačí. Ale měl bys po úspěších aspoň toužit.“
„Vážně?“ A díval se na ně na oba. „Na to nemám.“
Ani na Jakuba, ani na jeho Joriku, domyslil. A ve snu se ti dva ocitli dokonce u něj v práci a to znamenalo, že spolu hlídali jakousi rozsáhlou budovu a párkrát za noc vyráželi na obchůzky, ale dokonce i přes den tam občas spolu strávili půl víkendu anebo (a bohužel) i víkend sakumpakum. Ale že sloužil s nimi, tak to více než šlo.
Ve skutečnosti ovšem chodil sám a především uvnitř výtahu se mu vždycky zastesklo nejvíc a v úzké chodbě v podkroví znovu. Opakovaně tudy procházel a Joriku a Jakuba si jenom představoval, ale znovu a znovu. Vedle sebe. A jak taky jdou. Stejným směrem.
„Hele, co nás sem do tohoto brlohu taháš?“ vyhrkl v tom snu jednou Jakub.
„Možná proto, abych nedostal klaustrofobii jako Woody Allen?“ zeptal se – a kráčeli chodbou vážně stejným směrem a Jakub ani Jorika se na Lorence vlastně ani moc nedívali, ale co?
To nevadilo. Byli tu. Což se mu zdálo podstatné. A bylo to tedy podstatné a nešel sám a princezna Kate a princ Williamem ostatně nedávno rovněž usedli po boku jednoho režiséra a snílka, aby zhlédli
Válečného koně. A jedno vím! říkal si.
Všechny ty mé vlastnosti, které se narodily jako následek toho, že mi chybí Jorika, jsou interpretovány špatně.
A jak?
Už jako příčina toho, že mi Jorika chybí.
A tak to na zemi bohužel bývá. Příčiny máme za následek – a naopak. A Lorenc bohužel nežil ve světě, který obývali ti dva, a zůstával i jinou generací a profesně také daleko. Nicméně si říkal: Neexistuje snad smích?
A neexistují snad i mé pokusy o humor? A mluvení?
A nejsou snad i tyhle pokusy jedním ze světů anebo rovnou kosmů a nepřekonám já hranice toho jejich světa právě tímhle?
13.
Ten den, kdy jsme byli prvně spolu
Probudil se. Stál na mostě, ale nepomýšlel na sebevraždu. Hleděl k hospodě. K Rock´n´Wallu. „Mám tam jít?“
Nemám? Mnul čtyřlístek. V bříšcích prstů. A Joriku v duchu viděl.
Anebo spíš její fotku, kterou si pojmenoval
Já, Vy a mé sako, když se skoro fetišisticky cítil oddán onomu černému kabátku? Jorika sako na snímku vyloženě dávala na odiv a on byl ostatně oddán i její punčoše. I...
A právě z hlediska saka a punčochy o Jorice taky toužil
zblízka vyprávět a nevtělil se snad i ten Suchý
do pyžama, aby ses ve mně vyspala? Ach, ty svůdná, sladká Joriko, to černé sexy sako ti sekne jako berušce z lesů a já tě v něm miluji.„A bude se podle toho kabátku jmenovat i nějaký tvůj příběh?“
„Ne,“ zavrtím hlavou.
„Ne? Tak jak se bude jmenovat, Lorenci?“ zeptáš se, Joriko.
„
Ten den, kdy jsme byli prvně spolu. Neujde to?
“
Přikývla. „Ujde. Ale jak nazveš stejnou povídku i s ohledem na mého Kubu, mizero?“
„Na Jakuba ohledy brát nebudu, když mi přijde hezčí než já.“
„Ale měl bys. S Jakubem chodím. A pokud mě máš opravdu rád, tak mi přece Kubu ani nemůžeš chtít brát, ne? A nemůžeš chtít změnit situaci! Lorenci, já nejsem sama. Ty to víš. Tak jak by se
objektivní povídka o tom jmenovala?“
Váhal.
„Jak?“
Řekl: „
Ahoj, smáli se oba.“
14.
Sherlock Holmes a John Watson v Rock´n´Wallu
Uprostřed dalšího snu si Lorenc uvědomil, že ho někdo upřeně pozoruje.
Kdo to byl, když ne Bůh?
Muž, který stál na začátku Rooseveltova mostu a dotýkal se sochy svatého Patrika. Před sekundou musel asi vystoupit po schodech z dolních Stínadel. „Jsi to ty, Lorenci?“
Tak se ptal a Lorenc přikývl.
Jsem.
„Kam máš namířeno?“
Kývl k Rock´n´Wallu.
Ale bohužel bez Veroniky a Marka.
„Kde jsi je nechal?“
„Ale to já nevím, vůbec se neznáme. A přitom já sám do Wallu, kde je i horolezecká stěna, nedokážu vejít.“
„A co tedy uděláš?“ zeptal se stín u sochy.
„Vrátím se domů.“
Ale napjatě a dál zíral k osvětleným oknům.
„A co tam jít se mnou?“ zeptal se Jakub.
Lorenc přestal okna Rock´n´Wallu sledovat, přeostřil a představil si, že Jakub není barman a hospodský, ale Watson z televizního seriálu. „A já nejsem Lorenc,“ řekl si, „ale Sherlock Holmes.“ A šli do Rock´n´Wallu a Jorika tam uvnitř dávno žila, i když chodila s jistým Michalem, a když uviděla starého dobrého Jakuba, odvrátila oči. Ale Jakub na ni promluvil. „Dej nám dvakrát kolu. A dáš nám i...“
„Zato ty se nedáš, co?“
Jakub zavrtěl hlavou a Michal Kroupa tam zrovna ke své smůle nebyl, i když ne zase tolik ke smůle, když ho Jorika stejně měla ráda.
A Lorenc zas nikdy nezapomene na chvíli, v níž Jakub usrkl Jima Beama s kolou a v níž se Jorika nad svým bývalým milým zastavila s velmi čisťounkou utěrkou. A Lorenc je pozoroval. Což bylo typické. Ale Jakub vstal a obešel tři, čtyři židle a zastavil se právě u Lorence, i když nepřestával sledovat a vnímat krajně voňavou Joriku. Pak se podíval k Holmesovi a ukázal na něj shora prstem: „Je tu, ale zapomněl. Už tě nemá ani trochu rád, Jory!“
A Jorika - se skotsky kostkovanou utěrkou - sledovala je oba a zatímco Jakub byl zvyklý vyhrávat, Lorenc se zase už cítil jako zlomený šíp z indiánských válek. A na podrážkách měl přikovány i zlomené podkovy. A náležely koni, ale nebyl moc válečný.
A Jakub se pousmál. A Jorika taky obešla stůl, dotkla se Jakuba cípkem utěrky a vzápětí i loktem a pojednou se nad Lorencem objali. Nestali se klíšťaty, co si pijí krev, to ne, ale pusu mu dala a Lorenc si představil:
Nejsem.
Tady už vůbec.
Ale věděla o něm a dodala: „Už se na tebe nezlobím.“
ikonka: elizabethin.blog.cz