Městečko Stepford vytvořil svým románem v roce 1972 americký spisovatel a dramatik
Ira Levin (pod stejným názvem jako film vyšel naposledy v ČR v Knižním klubu Praha v roce 2004). Knihu s hororovým koncem už v roce 1975 úspěšně zfilmoval anglický režisér Bryan Forbes. Téměř o třicet let později po ní sáhl i Hollywood a podle scénáře Paula Rudnika ji zfilmoval
Frank Oz.
Nahlédněme letmo do Stepfordu. Uzavřené vilové městečko má také uzavřenou společnost, kde dokonale funguje manželské soužití. Spokojení muži mají své
„mužské sdružení“, kde mohou nerušeně vykouřit doutník, vypít sklenku, zahrát si nějakou videohru či jen žvanit nebo koukat na televizi. Když přijdou domů čeká každého z nich usměvavá, upravená ženuška, která jim předloží vybrané jídlo a bez váhání splní své manželské povinnosti. Který muž by si něco podobného nepřál?
Joanna nedokáže uvěřit tomu, jak mohou být všechny manželky, dříve úspěšné v různých zaměstnáních, tak dokonale spokojené s tím, že žijí jen touhou vždy a za každých okolností naplňovat tužeb svých mužů. Jsou jako umělé robotky, Barbíny. Něco tu nehraje! Seznámí se se spisovatelkou Bobbií (
Bette Midflerová) a s pomocí homosexuála Rogera (
Roger Bart) se pokusí přijít tajemství na kloub.
Za zdmi stepfordského pánského klubu se skrývá víc než nevinná zábava a je úkolem Joanny s přítelkyní přijít záhadě na kloub…
„Stepford je na první pohled poslední měšťanský ráj s nádhernými usedlostmi a velkými auty, kde žijí ideální maminky a manželky, báječně vychované děti a šťastní otcové,“ líčí scenárista Paul Rudnick.
„Vše je mnohem dokonalejší, než aby to vůbec bylo možné - a dojem až příliš krásný, než aby mohl vydržet.“
Zatímco román (i první adaptace ) byl thrillerem s prvky fantastiky, film Franka Oze pojímá celou situaci jako
směsici hororu, satiry a černého humoru. Sám Oz se této kombinace trochu bál
: „Komedie je riziková, pokud v ní zkoušíte hodnotit temné stránky společnosti. Ale věřím, že diváci pochopí ostří smíchu i terč, do kterého míří.“ Neznamená to, že děj zbavil napínavosti a tajemnosti. Konec konců i vy, ještě před zhlédnutím filmu, se můžete vsadit – kdo bude mít ve Stepfordu poslední slovo?
Silnou stránkou filmu jsou
herecké výkony – jak již zmíněných Nicole Kidmanové, Matthewa Brodericka čo Bertte Midlerové, ale též
Glen Closeové a Christophera Walkena - páru snů, „krále a královny Stepfordu“. A podívejte se i na úvodní titulky, které představují americké hospodyňky z padesátých a šedesátých let jako půvabné a nadšené doplňky domácích spotřebičů.
Foto: filmoser.cz, art2.com, dailymail.co.uk
*****************************************
STEPFORDSKÉ PANIČKY
(The Stepford Wives), USA 2004
Režie Frank Oz
Uvádí Nova Cinema ve středu 21. října od 20,00 hodin