Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 18.3.2025, svátek má Eduard 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Fulcanelliho tajemství – román Henriho Loevenbrucka

14.03.2016   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Fulcanelliho tajemství – román Henriho LoevenbruckaPo této knize určitě sáhnou všichni, kteří se dali na nesnadnou a pro mnohé nezvladatelnou cestu pochopit skryté tajemství Fulcanelliho dvou knih „Tajemství katedrál“ a „Příbytky filozofů“ a pak ti, které zláká slovo „tajemství“ v titulu. Každý ze čtenářů bude jistým způsobem uspokojen, i když každý jinak.

Francouzský spisovatel Henri Loevenbruck, proslulý zatím žánrem thrilleru a fantasy, se vydal v tomto románu na nesnadnou pouť – pokusit se odhalit kdo byl záhadný Fulcanelli, o jehož osobnosti léta vedou spory učení profesoři i esoteričtí zasvěcenci. Kdo je autorem dvou výše citovaných knih a kdo se pod pseudonymem skrýval? A existoval vůbec nějaký Fulcanelli, i když všichni říkají, že se s ním setkali a že je ovlivnil? Byl jím autor předmluvy jeho děl Eug?ne Canseliet, ilustrátor knih Julien Champagne, knihkupec Pierre Dujols, legendární astronom Camille Flammarion či někdo z francouzské elity konce 19. a začátku 20. století? Loevenbruckův detektiv rotmistr Cédric Redenac se spolu s cynickým a v alkoholu se utápějícím bývalým členem Zpravodajské služby ministerstva vnitra (DCRI) Ari Mackenziem dávají do pátrání. Každý po své linii, každý jinak, ale s výsledky se sejdou.

Impulsem pro hledání je žádost dcery zesnulého bohatého bibliofila, který zasvětil svůj život sbíráním cenných hermetických děl, že se z jeho knihovny ztratil mimořádně cenný sešitek, pocházející údajně od samotného Fulcanelliho. Po sešitku s pouhými třemi stránkami textu, které by mohly znamenat klíč k tomu, kde mohl Fulcanelli ukrýt svoji třetí (možná fiktivní) knihu, pátrají ale také členové tajného spolku, scházející se v pařížském chrámu Přátelství a nazývající se „bratři rytíři z Heliopolis.“ Ať už se některý z nich zmocní tajemného sešitku nebo hledá tajemství na obraze Juana de Valdés Leala v kostele Santa Caridad v Seville  brzy skončí rukou vraha.

Řeknete, nic nového, základní kostra detektivního příběhu je podobná jako v knihách Umberta Eca či Dana Browna. Loevenbruck nemíří však tak vysoko, aby se pouštěl do spekulací ohledně třeba převozu antihmoty či kritiky vysokých církevních kruhů. I když můžete srovnat třeba s Ecovo knihou JMÉNO RŮŽE, kde se hledá rukopis druhé knihy Aristotelovy Poetiky, zabývající se komedií, při čemž dochází v prostředí benediktínského kláštera k tajemným vraždám, tady jsme v moderní době, na počátku minulého století a autor se k historickým paralelám neuchyluje. I laický čtenář, který si položí otázku, co je na nějakém rukopise tak cenného, že stojí za to stát se vrahem, si v labyrintu pátrání přijde na své a přečte knihu se zájmem.

Ti zasvěcenější si vychutnají obrovské množství informací, které autor při pečlivém několikaletém studiu dokázal shromáždit. A dočkají se i překvapivého – a možného – odhalení pravého Fulcanelliho. Jestliže předtím, než vezmete knihu do ruky, můžete pochybovat o Loevenbruckově fundovanosti (třeba ve srovnání s nedávno zesnulým nesmírně vzdělaným Umbertem Ecem) pak vás kniha přesvědčí  o jeho dokonalém přehledu. Najdete v ní dokonalý přehled o všech možných (i málo možných) osobách, které se mohly pod pseudonymem Fulcanelli skrývat a zároveň velmi podrobnou rešerši děl, kde se o nich můžete dočíst.

FULCANELLIHO TAJEMSTVÍ tak přináší jak zručně napsaný napínavý příběh a lákavou detektivní zápletku tak i poučení o „tajných“ věcech esoteriky a alchymie, k nimž ne každý bude mít klíč. Nečekejte proto na závěr odhalení toho, co by mohla skrývat třetí Fulcanelliho kniha. Loevenbruck jen naznačí, ale na některá tajemství, jak zdůrazňoval třeba i náš Ludvík Souček, lidstvo jako celek ještě nedozrálo... (I sám Fulcanelli v TAJEMSTVÍ KATEDRÁL vysvětluje čtyři základní slova: VĚDĚT, MOCI, ODVÁŽIT SE, MLČET.)

Henri LOEVENBRUCK se narodil roku 1972 v Paříži. oba jeho rodiče byli profesory angličtiny, což se později odrazilo v jeho zájmu o anglosaskou kulturu. Byl spoluzakladatel časopisu Science-Fiction Magazine a svou literární kariéru začal žánrem fantasy – úspěšnými trilogiemi Moira a Gallica, přeloženými do češtiny. Později se začal věnovat žánru zvanému investigativní thriller a napsal sérii románů s hlavním hrdinou detektivem Ari Mackenziem (Katedrály prázdna, Ockhamova břitva). V roce 2011 dostal Řád umění a kultury udělovaný francouzským ministerstvem kultury. (údaje distributora)

****************************************
Henri Loevenbruck: FULCANELLIHO TAJEMSTVÍ
Z francouzského originálu přeložil Tomáš Kybal
Vydalo nakladatelství Garamond v roce 2015
 





Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0214 s