?!Popeleční středaZpověď zapadlého písmáka aneb Co jste nenapsali ve školce, v penzi nenapíšeteNěžné zůstatkyJak zasahuje umělá inteligence do tvůrčího psaní?Meditovat a tvořit
FOTOPOSTŘEHY: Zajímavosti o českých horáchKVÍZ: Jak moc znáte české hory?FOTOREPORTÁŽ: Za delfíny do WasiniOde dneška Kunderova Totožnost v audioČeská kultura od Smetany po FormanaVýstava orchidejí probíhá v březnuV polovině července Týden plný tanceKarel Švanda a jeho FantomyTarotové krajiny pro tiché a přemýšlivé vykladačeFestival delikátních chutí: Na Novoměstské radnici a vstup zdarmaFOTOREPORTÁŽ: Poslední den v KeniPodivuhodný případ Benjamina Buttona ožije na jevišti
Vína jako pozvánka do výjimečného Lednicko-valtického areálu. I tak lze vnímat jednu z novinek Vinařství Lednice Annovino. Vinařský semafor, na němž dlouhá léta přeblikávala bílá, růžová a červená, letos obohatilo o čtvrtou, oranžovou barvu.
Vína slaví návrat k oranžové barvě. Neodolalo jí ani Vinařství Lednice Annovino. Chuťové buňky dráždí novinkou, prostě a jednoduše pojmenovanou Oranžové.
Oranžová vína nejsou žádnou modernou, ale návratem ke starým dobrým tradicím. Barvu vína získávají delší macerací, tedy až mnohaměsíčním poleháváním na slupkách bobulí bílých odrůd. V případě Vinařství Lednice Annovino Rulandského šedého a Tramínu červeného.
Barva vín připomíná meruňky či koroptví oko a chuť má rozměr, která podtrhuje výraz dané odrůdy i výjimečného terroir. Po otevření nechejte láhev Oranžového chvilku vydechnout. V případě Rulandského šedého se vám odmění pomerančovými tóny a medovostí, u Tramínu červeného vůní pomerančového květu s trylky skořice a šťavnatou mandarinkovou chutí. U obou vín počítejte s příjemným zbytkovým cukrem.
Víno láká i netradiční průhlednou etiketou, která dává vyniknout barvě. Jako bonus se vám po dopití lahve, pohledem skrze ni na zadní straně etikety, odhalí pohádkový lednický zámek. I díky tomu je víno vlastně tekutou pozvánkou do úchvatné krajiny zapsané na seznam kulturního dědictví UNESCO. A tak se není čemu divit, že kmotrem je kastelán valtického zámku Richard Svoboda.
Druhou vinnou novinkou je výjimečný pozdněsběrový klaret Rulandského modrého 2015 z lednické trati Ve Starých. Tu spoluzakládal profesor Vilém Kraus, legenda českého a moravského vinařství.
Klaret je víno vyrobené z modrých hroznů bez nakvášení. To mu dává barvu luxusu: bílého zlata či vzácných japonských bílých čajů. Klaret z produkce Vinařství Lednice Annovino vás omámí vůní asijských švestek a liči s harmonickou a dlouhotrvající dochutí. Povolaným kmotrem je Petr Gondáš z Národního vinařského centra ve Valticích, které propaguje moravská a česká vína nejen u nás i v zahraničí.
Všechna uvedená vína nejlépe chutnají ve Valtickém Podzemí – unikátním labyrintu historických vinných sklepů a podzemním světě, který vás uchvátí krásou cihel, kamenů, dřeva a obdivuhodného umu mistrů zednických a kovářských. Tato nejnavštěvovanější vinařská adresa v Česku se pyšní tituly z prestižní soutěže TOP VINAŘSKÝ CÍL za rok 2012, 2013, 2014 a 2015.
Zdroj:
www.valtickepodzemi.cz
www.vinarstvilednice.cz
Copyright © 2001 -
2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.