Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.3.2025, svátek má Marian 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ZABUDNITE NA MOZARTA – TV tip – vyšetřování náhlé smrti geniálního skladatele

06.10.2017   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ZABUDNITE NA MOZARTA – TV tip – vyšetřování náhlé smrti geniálního skladatele Není snad nikdo, kdo by neznal slavný film Miloše Formana AMADEUS a nepamatoval si dodnes nevyřešený konflikt mezi božsky nadaným Mozartem (Tom Hulce) a méně talentovaným Salierim (F. Murray Abraham). Přičinil se Salieri o předčasnou (a podivnou)  Mozartovou smrt v jeho pouhých pětatřiceti letech? Téma stále živé a otevřené. Není divu, že scénárista AMADEA Zdeněk Mahler se k němu vrátil a zasazuje smrt génia do širších dobových souvislostí ve slovensko-německém filmu ZABUDNITE NA MOZARTA.




Píše se rok 1791. Mrtvola Mozarta leží v jeho skromném příbytku a v uzavřené místnosti se schází řada hudebníkových přátel a lidí z nejbližšího okolí, které pozval tajný policejní rada Bergen. Sice vyšetřuje vraždu majitele vídeňského muzea voskových figur, ale jak se ukazuje, obě úmrtí spolu souvisejí.  V reminiscencích  se vracíme k nejdůležitějším momentům Mozartovy závratné hudební kariéry a jeho trpkého konce. Staneme se svědky Mozartova příchodu do josefínské Vídně, koncertního duelu se Salierim, tajného zasvěcovacího obřadu v lóži svobodných zednářů i postupné skladatelovy společenské degradace a zhoršování jeho zdravotního stavu.
Je to jako v detektivce, taková hra na pravdu. U každého z přítomných najde tajný rada dostatek osobních motivů k tomu, aby mohli stát za Mozartovou smrtí. Kdokoli by mohl stanout před soudem – ať svobodný zednář baron van Swieten, údajný Mozartův přítel divadelní ředitel Schikaneder, umělcova manželka Constanze, již zmíněný Salieri či dokonce jeho lékař, starý sluha nebo císařský cenzor. V závěru vyšetřování Salieri přímo obviní celý císařský dvůr i tajnou policii, jemuž se Mozart, proklamující ve své tvorbě revoluční myšlenky rovnosti, bratrstva, svobody a krásy, stal nepohodlným. Bergen se rozhodne raději celou záležitost ututlat, dát hudebníka pohřbít do společného hrobu chudiny a všem přítomným dát striktní příkaz: „Zapomeňte na Mozarta.“Dodnes na Mozarta nezapomínáme. Nejen na jeho dílo, ale i na jeho komplikovanou osobnost a klademe si otázku (jak napsala Večerní Praha) „kde je hranice mezi infantilitou a genialitou.“
 „...na rozdíl od filmu AMADEUS tu není Mozart naivním dítětem, jehož genialita je ´darem Božím´. Mozart, expresivně představovaný Maxem Tidofem (na fotografiích), je trpitelem od samého začátku. Pod duševním nátlakem bojuje o svoji genialitu, jeho život se vyvíjí směrem k smrti a on sám není ani na okamžik šťastný...“, napsala německá Cinema. Sám režisér Miloslav Luther řekl o svém filmu: „Ukazuji střetnutí průměrných lidí s géniem. Oni se před ním brání. Každý usiluje o to, aby pozitivně představil sám sebe a svůj vztah. Jak to bylo ve skutečnosti, vysvitne pak skrze ně,“ a dodává „Historická fakta jsme volně interpretovali. Každý si potvrzuje svoji subjektivní pravdu.“

Lutherův film tak volně navazuje na slavná díla o Mozartovi – ať již zmíněný Formanův velkofilm, tak jeho předlohu – divadelní hru Petera Shaffera. Vzpomenout můžete i na novelu německého klasika Eduarda Mörika Mozartova cesta do Prahy či Puškinovu divadelní hru Mozart a Salieri. Historie má mnohá tajemství, která lákají, ale nedávají jednoznačné vysvětlení. Mimořádně nadaný  a nadprůměrně talentovaný jedinec to nemá lehké v žádné době – a nejen v umění...
Max Tidof a Ladislav Chudík
Film vznikl v koprodukci Slovenské filmové tvorby Bratislava, Československé televize Bratislava a OKO-filmu München. Vystupují v něm především němečtí herci, ze slovenských herců zde roli skladatele Haydna vytvořil Ladislav Chudík. Poděkujme České televize, že film uvádí v původním slovenském znění (kdysi jej kina hrála dabovaný), byť v nepříliš vhodnou hodinu.
Foto: csfd.cz, ceskatelevize.cz
***************************************
ZABUDNITE NA MOZARTA
(Vergešzlig;t Mozart)
SSR-NSR 1985, režie Miloslav Luther
uvádí ČTart v pondělí 9.října od 23,55 hodin








Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0356 s