„Strach k životu patří a pomáhá nám v tom lepším případě rozlišovat, které situace a okolnosti našeho života jsou rizikové a jak se s nimi vypořádat, aby zůstala zachována naše duševní a fyzická integrita. Strach je také emoce, která má velký mocenský potenciál…využívají jej pojišťovny, farmaceutické firmy, politické strany a jiné subjekty ve prospěch svých třeba ekonomických a jiných zájmů. V době hmotného nadbytku, který v posledních desetiletích zažíváme, jakoby klesá odolnost lidí vůči momentální nepohodě a roste touha po zachování iluzorních jistot…,“ uvádí na téma strach
psychoterapeutka Dana &Sedivá.
„
V prvním ročníku byla ústředním tématem festivalu Můj život s… HIV pozitivita, v dalších letech jsme se věnovali stáří, závislosti, paměti a rodině. Naším cílem je otevřít dané téma a přiblížit ho nejširší veřejnosti pomocí divadelních představení, výtvarného i filmového umění, literatury či koncertů. Kulturní aktivity doplňujeme tematickými přednáškami a diskusemi. Letos bychom se rádi podívali na strach, jeho různé podoby a na to, jak se s nimi vypořádáme. Pojďme si je prohlédnout a zjistit, jak na tom jsme my sami se svou citlivostí, odolností i manipulovatelností...,“ říká
ředitelka festivalu Můj život s…Marcela Mašínová z pořádajícího spolku
PaNaMo.
Letošní rok zahájila již 17.10. výstava fotografií Michael for Mamma HELP studentů pražské Střední a vyšší školy reklamní a umělecké tvorby Michael, které zachycují nemocné ženy v různých etapách nemoci – od momentu sdělení diagnózy, v průběhu léčby i po ní. Součástí vernisáže byla i beseda o tom, s jakými strachy bojujeme a jakým způsobem se lze se strachem vyrovnat.
Z autorské inscenace TICHO, NAHRÁVÁ SE!
Na divadelních prknech se téma strachu poprvé promítlo ve volné adaptaci známého románu Williama Goldinga Pán much v podání plzeňského Teátru Vaštar
Svině! (2017, OSTROV) (24. 10. 20:00, Moving Station). Podruhé zazní v autorské inscenaci
Ticho, nahrává se! Marie Novákové a Zuzany Burianové o rozhlasových žurnalistech v době protektorátu (1. 11. 20:00, Moving Station).
Literaturu zastupuje ve festivalovém programu už tradičně
Čítání lidu Divadla MY, které se tentokrát zaměří na knihy o strachu, obavách, fobiích i nočních můrách. Hrát a zpívat bude skupina Tabasker (30. 10. 20:00, Anděl Music Bar).
Filmový klub Plzeň zve návštěvníky festivalu na dvě filmová představení. Strhující snímek režisérů Richarda Dalea, Lixina Fana a Petera Webera EARTH: Den na zázračné planetě je ódou na život, která kontrastuje s naším strachem, že život na planetě skončí… (7. 11. 17:00, Kino Beseda). Druhým filmem je celovečerní debut dokumentaristy Pavla Jurdy Jmenuji se Hladový bizon, jehož hlavní hrdina Jan od narození nevidí a bohužel přichází i o sluch. Film sleduje zamilovanou a neustále dobře naladěnou manželskou dvojici na jejich velké výpravě do Ameriky za náčelníkem kmene Navajo, který má Jana, alias Hladového bizona zachránit před pádem do věčného ticha (7. 11. 20:00, Kino Beseda).
Jmenuji se Hladový Bizon
Netradičně je v programu zařazena i
módní přehlídka pro překonání strachu. Má za cíl, ukázat prostřednictvím autorské módy, že každý z nás může najít odvahu nosit to, co opravdu chce. Přehlídka vznikla díky spolupráci s plzeňskou módní návrhářkou Alenou Čížkovou, která se ve své tvorbě zaměřuje na přírodní materiály, zejména len, bavlnu a úplet.
„Miluji přírodu a snažím se její tvary a pohyb dát do smyslu oděvu,“ říká ke své tvorbě
Alena Čížková. Kromě autorské módy Aleny Čížkové budou v průběhu večera k vidění i kreace z Ateliéru Franco Arazzi - Multibags a Galerie Adelaida Plzeň. Přehlídka je zároveň také oslavou 10. výročí organizace Mamma HELP v Plzni.
Přehlídka - model návrhářky Aleny Čížkové
„Část programu festivalu Můj život s… je opět určena školám, proto některá představení hrajeme také dopoledne. I na ně však má veřejnost přístup, vstupenky budou vždy k dostání přímo na místě," upozorňuje
Marcela Mašínová. Bližší informace je možno získat na
www.mujzivots.cz.