Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
Umění prostého života? Návod k použitíKdyž baron práší po MosteckuUkrajina, děti a zvon časuCo mě v září zaujalo na NetflixuDítě prachu zrozené ve válceTvorba Adrieny Šimotové a Adély Součkové na jedné výstavěNesnězeno přichází s novou spolupracíStačí si počkatGeniální výstava Tima Burtona se v pondělí rozloučí s Prahou. Ještě to stihnete!Dojemný a vtipný Malý velký pes ve filmovém zpracováníSpása ve formě audioknihŘeky Otomara Dvořáka
V dnešním hektickém světě plném moderních sportů má výstava v Paláci Kinských jedinečnou příležitost vrátit se k historii a uměleckému vyjádření kolem tématu bruslení a hokeje. Otevíráme bránu do minulosti, kde se bruslení stalo nejen zábavou, ale i odrazem společenských změn a vývoje. Kurátorka Anna Strnadlová s odbornou spoluprací připravila expozici, která nejen představuje umělecké skvosty minulosti, ale i aktuální pohled umělců na tento klíčový sport.
Bruslení a hokej v umění: Cesta časem
Výstava začíná pohledem na bruslení v holandských krajinách 17. a 18. století. Malby starých mistrů jako Pieter Brueghel II. a Norbert Grund nás vtahují do doby, kdy zamrzlé kanály sloužily jako aréna pro společenské bruslení. Postupně se tato tradice přesunula do Čech a do Prahy, stávající se neodmyslitelnou součástí zimních radovánek.
V první polovině 20. století přinesl skutečný hokej nový rozměr do českého sportovního života. Zrodily se první zimní stadiony a hokej začal formovat národní identitu. Umělci jako August Bedřich Piepenhagen, Karel Purkyně a Antonín Barvitius zachycovali tuto proměnu ve svých dílech, přičemž hokej se stal i námětem pro výtvarné experimenty.
Výtvarné poklady a klíčové momenty
Expresivní malby pražských kluzišť od T. F. Šimona, Otakara Nejedlého a Karla Holana nám ukazují, jak se bruslení stalo sociálním fenoménem. Marcel Niederle nás pak vtahuje do světa hokeje a jeho prvních velkých utkání. Fotografie dokumentují stavbu prvního zimního stadionu na Štvanici a nezapomenou ani na klíčové okamžiky hokejových zápasů.
Kromě klasických výtvarných forem se v expozici objevují i experimentální přístupy. Jiří Kolář, Vojtěch Tittelbach a Theodor Rotrekl nám ukazují, jakým způsobem může být hokej interpretován mimo tradiční hranice. Devadesátá léta přinášejí nový pohled, kritický a ironický nadhled, což se odráží v dílech umělců jako Krištof Kintera, Jiří Surůvka a Ondřej Kohout.
Výstava uzavírá pohled na současnou tvorbu devíti umělců, kteří se nechali inspirovat letošním hokejovým mistrovstvím. Jakub Špaňhel, Alena Kotzmannová, Jan Vytiska, Paulina Skavová a Karel Štědrý přinášejí nová díla, která reflektují současný pohled na tento dynamický sport.
Výstava "Na led! Hokej a bruslení v obrazech" není pouze pohledem na minulost, ale i na současnost. Přináší nám umělecké skvosty, které nejen dokumentují historii bruslení a hokeje, ale i ukazují, jak se tyto sporty staly inspirací pro tvorbu mnoha umělců. Otevřete bránu do světa, kde se krása a dynamika sportu stává součástí výtvarného umění.
Palác Kinských, Staroměstské náměstí 1/3, 1. patro
Termín: 26. dubna – 27. října 2024
Zdroj obrázku: Národní galerie Praha
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.