MEMENTO MORIListopad Spisovatelská inspiraceMůj pokus dospět aneb Palachův týden 1989Tvůrčí psaní 39 - ArchetypyDuše zesnulých se tuto noc vracejí na zemský povrch
Fazole na tři způsoby: Nezapomínejte v jídelníčku na luštěniny!Mravní dějiny českého národa II.Mravní dějiny českého národa I.Večer přiměřených depresí Skutečné příběhy polských vlků naučně i zábavněO momentu dospěníJak podpořit svůj imunitní systém a být odolnější vůči nemocem? FOTOPOSTŘEHY: Jakou hodnotu mají myšlenky?Galakoncert skupiny 4 Tenoři již o Vánocích 2025Moje Čechy, můj domov, můj humor5 tipů pro osamocenéZahradníkův rok zabolel
A co takhle nahlédnout do úžasně fascinujícího světa umělců z Čech, kteří osvěžovali pařížskou uměleckou scénu v období mezi dvěma válkami? Výstava kurátorky Anny Pravdové nabídne ve Valdštejnské jízdárně pohled na tvorbu umělců jako Georges Kars, Othon Coubine a François Maurice Eberl. Čekají vás zkrátka skutečné umělecké poklady pařížské školy, jež odkazovaly na společenský kontext meziválečné Paříže.
Meziválečná Paříž, symbióza různých uměleckých stylů a kosmopolitní atmosféra Montmartru a Montparnassu, to vše bude ožíváno na výstavě v Valdštejnské jízdárně od 7. listopadu 2024 do 2. března 2025. Hlavním cílem projektu je mapovat umělecký odkaz George Karse, Othona Coubina a Françoise Maurice Eberla v pařížském uměleckém dění. Tato trojice umělců, ač ne tak známá dnešnímu publiku, zanechala výrazný otisk na pařížské scéně dvacátých let.
Výstava slibuje nejen zmapování jejich pozice v uměleckém provozu, ale i představení dosud neznámých děl od těchto umělců. Kromě nich se návštěvníci mohou těšit na kouzlo maleb od Aléna Diviše a Edity Hiršové. Výstavní prostory budou zaplněny nejen díly těchto Českých umělců, ale také světoznámých jmen jako Amedeo Modigliani, Chaim Soutine, Jules Pascin, Fujita nebo Chana Orloff.
Výrazným rysem pařížské školy je míšení různých stylů a stylová hybridita, vytvářená kosmopolitním prostředím meziválečné Paříže. To umožnilo vznik děl, která nezapadala do jednoho uměleckého škatulkování, ale reflektovala pestrou škálu moderních uměleckých proudů.
Zajímavým prvkem výstavy bude i první představení děl Othona Coubina, která se dostala do sbírky bratra Gertrudy Steinové, Leo Steina. To bude jedinečná příležitost nahlédnout do krajin jižní Francie, zachycených Coubinovým pohledem.
V rámci této expozice se návštěvníci ponoří do světa portrétů současníků, civilních i kostýmových, a do atmosféry městských krajinných, pouličních scén chudinských čtvrtí, kabaretů a cirkusů. Výtvarné skvosty ukážou, jak umělci vnímali soudobý život meziválečné Paříže.
Celý projekt představí také jiný pohled na pařížskou školu, který se často přehlíží. Při procházce výstavou budou návštěvníci provázeni dobovými tématy a náměty, které formovaly uměleckou tvorbu v neopakovatelném období mezi dvěma válkami.
Výstava "École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná pařížská škola" slibuje nejen pohled do minulosti, ale i reflexi odkazu, který tito umělci zanechali v pařížském uměleckém dění. Přijďte a nechte se unést do doby, kdy se na pařížské scéně formovaly umělecké hnutí, jež ovlivnily celosvětovou avantgardu.
Místo konání: Valdštejnská jízdárna
Termín: 7. listopadu 2024 – 2. března 2025
Zdroj obrázku: Národní galerie Praha
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.