Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 30.5.2024, svátek má Ferdinand 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Tvůrčí psaní - Slovotvorba

13.04.2024   Renata Šindelářová   Miniškola   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tvůrčí psaní - SlovotvorbaMnoho autorů napadne při psaní nějaké dosud neexistující slovo. Dobrovský s Jungmannem by zřejmě měli radost, dnešní čtenáři už ovšem ne. Pokud novotvary budete používat v knize, čtenáře to bude štvát, bude ho to rušit, protože přemýšlení nad významem slova vždy odvede pozornost od příběhu. Musíte mít k použití takového slova skutečně důvod, např. hlavní postava bude pravidelně říkat nesmyslná, nová spojení. Nebo píšete sci-fi, fantasy či pohádku a nové spojení je název planety, mystické osoby či čehokoliv jiného, co jste zplodili ve své mysli.

Novotvary jsou ale naopak přitažlivé v názvu knihy. Titul musí upoutat, a tak se nevýhoda - způsobení "šoku" - rázem změní ve výhodu. Titul má zarazit, zaujmout, vzbudit zvědavost, co tím autor myslel. (Stejnou službu nám udělá třeba také protimluv či atypická metafora.)

Pojďme se podívat na jednoduché novotvary, které bychom jistě zvládli vymyslet, aniž bychom nad tím nějak sáhodlouze přemýšleli. Nejjednodušší způsob je vytvořit nové slovo skládáním (viz návrh české složeniny pro klavír, KLAPKOBŘINKOSTROJ, který pochází z doby národního obrození). Spojení tří slov je však už příliš složité, stačí slova dvě. Např. zamilovaná kniha pro puberťačky by se mohla jmenovat PUSOBRANÍ a hororový příběh by mohl být SATANOBRANÍ. Jindy stačí jen vytvořit jinou příponu ke slovnímu základu, např. smůla - SMŮLOVAČ.

  

Někdy se také můžeme nechat inspirovat i náhodně vytvořenými tvary, které dnes a denně vznikají při běžné elektronické komunikaci. Neustále se nám stává, že se překlepneme a někdy textový editor překlep ještě sám dotvoří. Vznikají bizarní slova i spojení, která jsou někdy velmi vtipná, jindy prostě jen zajímavá. Není na škodu si je poznamenat a následně někde použít. Sama se k tomu chystám ve své právě chystané knize Kdo mi pije čas, jejíž název vznikl překlepem z původního "piju čaj".


CVIČENÍ dnešní lekce je jednoduché. Pobavte se nad níže uvedenými překlepy, které si zkuste přeložit do původně zamýšleného významu. Dalo by se z toho něco použít do prózy či poezie? Povedl se vám či někomu z vašeho okolí podobně vtipný text? Všímejte si!

Ta masička ke s dubovou jůrou.

Jsem vyhraná jak Jeníček. Země by ježibrada měla radost. Po zkoušce prsíčku by už dělala řázečky.

Jsem limo zamestnaná.  /  Haha. Lipo  /  Boze, ja to snad nrnapidu. 


Twd loukam na strankx arrny, tak jsoubtam az od prti.

Zánět, jak se mad?  / Pardon. Žanet. Jak se mad? /  Tak nic. Med se prostě dobře.Pobavte nás a napište pár svých vtipných překlepů do komentářů! 

Renata Šindelářová, váš lektor tvůrčího psaní
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.4648 s