Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 30.5.2024, svátek má Ferdinand 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Miroslav Macek jako spisovatel

10.05.2024   Ivo Fencl   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Miroslav Macek jako spisovatelMé matce bude v červnu pětaosmdesát, a když 1. května zemřel bývalý politik Miroslav Macek (*1944), věnoval jsem jí jako čtenářce detektivek (a aby měla co číst na zahradě, když nepracuje) poslední jeho knihu Případ zamilované zahradnice. Svazek čekal ve skříni.
Miroslav Macek byl také zubní lékař a inteligentní muž. Na úrovni zůstával rovněž při psaní beletrie. Na odpočinku napsal takřka dvacet knih a jen pokračování legendárního Saturnina jsou čtyři. Vedle toho dokázal vykouzlit další díl Tří mužů ve člunu a Tří mužů na toulkách (Tři muži v automobilu) nebo - celkem povedenou - druhou část románu Pes baskervilský.

I parafrázi na slavnou knihu Hýta a Batul a řadu detektivek ve stylu konkrétních autorů a jejich legendárních pátračů. Miroslav Macek napodobil Chestertona a jeho otce Browna, napodobil Freemana Willse Croftse a inspektora Frenche, Dashiella Hammetta a Sama Spada, Rexe Stouta a Nera Wolfa, Iana Fleminga a Jamese Bonda, Dorothy Sayersovou v povídce Případ lorda Pavla i Agathu Christie, kdy využil jak Poirota, tak slečnu Marplovou. Napodobil Roberta van Gulika a jeho čínského soudce Ti a Dicka Francise i další dva mistry, které ani neznám, a to všechno napsal tak, že příběhy přelouskáte, aniž byste tím práskli. Nejen to. Jste zaujati a lapeni. Máte-li náhodou za to, že psát „jen“ ve stylu slavných je lacinost a lehká věc, mýlíte se.

Co se pokračování Psa baskervilského týká, přímo Doylův styl sice nečekejte, ale nosný příběh a promyšlenou zápletku ano. Autor přes palubu nehodí ani takřka nic z toho, co dal do hry tvůrce původní. Ačkoli… Možná si vzpomeneme, že měl Pes baskervilský místy hororovou atmosféru, na což Miroslav Macek rezignoval. Možná by ji také vykřesal - z původního prostředí, nevím, ale měl krevní skupinu humoristy a hedonisty. Návrat psa baskervilského napsal v Zábřehu mezi březnem a zářím 2021a kniha vyšla předloni. Srovnám-li pak Mackovo pokračování kultovních knih od Jeroma Klapky Jeroma s jejich pokračováním od Vojtěcha Steklače (Tři muži v jednadvacátém století, 2010), musím opět chválit Macka, protože můj oblíbenec Steklač se v tomhle případě nepřekonal.

Specifickou parafrázi Tři muži ve člunu jsou zpět (2018) napsal nedávno i Tomáš Klimek, ale raději přejděme k další selance: Hýta a Batul. Oba bývali legendou, i když dnes je zná málokdo z mladších čtenářů. Možná už je moc neznají ani ti staří. Knihu napsal americký žurnalista John Habberton (1842-1921), který pracoval v letech 1876-1893 pro New York Herald, a když s ní uspěl (prvně vyšla roku 1876), dotvořil další díly.

Příběh? O tom, že se mládenec musí pár dní (přesněji deset) starat o dva fakany alias Hýtu a Batula. Ten překlad Antonie Malé je následkem toho, že to ani není překlad. Dáma si příliš nelámala hlavu a vzpomněla, jak si vzájemně říkají děti její. Hýta je znělá zkomolenina od Vojta a Batul od slova bratr. V originále se ti samí hrdinové jmenují Budge a Toddie, respektive John a Charles, a jednalo se původně o autorovy syny. Příhody, které s nimi zažil, mu zajistila jedna jediná dovolená. Prý. Naštěstí to nakonec tak úplně nepříjemná děcka v té knížce nejsou. Že všetečná? Ano. Že zlomyslná? Taky. Že zlob? Dost. Ale malí satánci?

Ne. Zkušenost za to ostatně stála a mladý gentleman, strýc obou ďáblů, získal bonus, který nesestával z dolarů a týká se dámy. Elišky. Toto literární dílo či dílko, svého času velebené i Kiplingem a později dokonce Georgem Orwellem, bylo vzápětí přeneseno na divadelní prkna a přesně před sto lety poprvé zfilmováno. V našich končinách si je vypůjčila Zdena Frýbová (1934-2010), když se rozhodla stvořit modernizovanou, propracovanější variantu, již pojmenovala Otcem a matkou proti své vůli (2000). To doktor Macek námět zpracoval extrémně volně a po svém a pod názvem Ona, oni a já aneb Vychovatelem snadno a rychle (2018). Navázal prací Ona a já aneb Manželem snadno a rychle (2020). Výsledek vychází z předlohy minimálně a tím lépe, ale ve výsledku se jí nebojí a mám jej v knihovně vedle. LETOŠNÍ DETEKTIVKA MIROSLAVA MACKA pak navazuje na knížku Případ přelétavého starožitníka (2023), jmenuje se, jak řečeno, Případ zamilované zahradnice a snad je (i) o autorově ženě. Kdo ví.

Případ zamilované zahradnice - Miroslav Macek | nakladatelství XYZ
vydáno 2024


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.3433 s