Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 30.5.2024, svátek má Ferdinand 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Kde zpívají raci: Očarující balada o životě v bažinách

15.05.2024   Monika Škubalová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kde zpívají raci: Očarující balada o životě v bažinách

Delia Owens nás ve svém románu „Kde zpívají raci“ zavádí do prostředí malebných, ale zároveň drsných bažin Severní Karolíny. Příběh sleduje osud Kyi Clarkové, opuštěné dívky, která se musí naučit přežívat v nehostinném světě, plném předsudků a pověr.

Jestli někdo rozumí samotě, pak je to měsíc.

Román je strhujícím vyprávěním plným osamělosti, vášnivé lásky a touhy po svobodě. Autorka mistrně vykresluje drsnou krásu bažin a Kyiino postupné sžívání se s životem v divočině. Čtenář se tak stává součástí Kyiina osudu a prožívá s ní její radosti i strasti.

Nikdy nepodceňuj srdce. Je schopno činů pro mysl nepředstavitelných.

Dějová linka je napínavá a plná tajemství. Záhadná smrt mladého muže otevírá staré rány a vyvolává otázky, které Kya musí zodpovědět, aby očistila své jméno. Owensová využívá napínavé literární techniky a pomalu odkrývá pravdu, čímž udržuje čtenáře v napětí až do samého konce.

Jazyk autorky je lyrický a evokativní. Dokáže vtáhnout čtenáře do atmosféry bažin a nechat ho vnímat jejich krásu i krutost. Owensová mistrně vykresluje detaily Kyiina světa a umožňuje nám prožít s ní její emoce.

Správný muž se pozná tak, že pláče beze studu, čte poezii srdcem, v duši mu zní opera a udělá všechno, co může, aby ochránil ženu.

Kde zpívají raci je více než jen napínavý román. Je to hluboké zamyšlení nad tématy osamělosti, izolace, síly přírody a hledání identity. Kya se potýká s otázkami o lásce, ztrátě, nalezení svého místa ve světě a smyslu života. Čtenáři se tak mohou zamyslet nad vlastními životy a najít v Kyiině příběhu inspiraci a sílu.

Kya se stává ztělesněním odolnosti lidského ducha a inspirativním příkladem lidské vytrvalosti. Její příběh osloví každého čtenáře a zasáhne srdce. Owensová nabízí úchvatné popisy krajiny a hluboké myšlenky o životě, které v nás zůstanou na dlouhou dobu.

Hlavní dějová linka

Knihu lze rozdělit do dvou hlavních časových rovin. Jedna část sleduje vyšetřování smrti místního obyvatele Chase Andrewse a obvinění opuštěné dívky z bažin, Kyi Clarkové. Druhá část zasvěcuje čtenáře do dětství a dospívání Kyi v odlehlé bažině.

Kya je opuštěná dívka, která se učí přežít sama v divočině. Autorka nám představuje její boj o přežití, vnitřní sílu a touhu po lidském spojení, přestože ji ostatní obyvatelé považují za podivína.

Vyšetřování smrti Chase Andrewse a následné obvinění Kyi z vraždy představuje kriminální zápletku, která dodává příběhu napětí a otazníků ohledně viny hlavní postavy.

Poetický pohled na přírodu

Delia Owensová vyniká ve svém popisu přírody. Bažiny Severní Karolíny se stávají nedílnou součástí příběhu a zároveň symbolizují osamění, krásu i nebezpečí.

Popisy přírodních jevů a Kyinyho vnímání okolního světa přispívají k atmosféře knihy. Čtenáři jsou vtahováni do fascinujícího prostředí, které se stává skoro jako další postava.

Psychologická hloubka postav

Hlavní postava Kya je složitá a zároveň fascinující. Její vnitřní boj s osamělostí, touha po přijetí a zklamání ze strany lidí kolem ní představuje silný emocionální motiv.

Autorka se věnuje i vedlejším postavám, které mají své vlastní motivace a konflikty. To dodává příběhu bohatost a zajímavost.

Více než kriminální příběh

I když se kniha často označuje jako kriminální román, skutečnost je složitější. Je to spíše psychologické drama, které zkoumá lidskou povahu, osamělost a touhu po přijetí.

Prostřednictvím příběhu Kyi autorka vypráví o lidských vztazích, boji s předsudky a síle lidského ducha.

Závěr s překvapivým koncem

Závěrečná část knihy, ve které se prolínají obě časové roviny a dochází k rozuzlení příběhu, je napínavá a emotivní.

Překvapivé odhalení pravdy o smrti Chase Andrewse přináší čtenáři uspokojení a zároveň otázky ohledně morálních aspektů vyšetřování a lidské viny.

„Kde zpívají raci“ není jen kriminální román, ale komplexní příběh o lidské povaze, přírodě a osamělosti. Owens dokázala vytvořit fascinující prostředí a postavy, které zůstanou v paměti čtenářů. Je to kniha, která přesahuje žánrová omezení a oslovuje široké spektrum čtenářů.

O knize: Kde zpívají raci 

  • Autor: Delia Owens
  • Vydáno: 2020, Jota
  • Originální název: Where the Crawdads Sing , 2018
  • Překlad: Jana Hlávková
  • Počet stran: 344
  • Jazyk vydání: český
  • Autor obálky: Veronika Cágová
  • Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
  • Forma: kniha
  • ISBN: 978-80-7565-739-8


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.8093 s