Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 7.9.2024, svátek má Regína 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Návštěva Velkého Března pobaví milovníky památek i zaryté šotouše

03.07.2024   Martina Bittnerová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Návštěva Velkého Března pobaví milovníky památek i zaryté šotoušeKdyž vám, milí čtenáři, doporučím, ať vyrazíte o prázdninách do Ústí nad Labem, pravděpodobně si zaťukáte na čelo. Jenomže už cesta z Prahy nabízí jedinečné výhledy na řeku. Myslím, že je to jedna z nejhezčích tras v České republice.

Říká se sice, že cesta může být i cíl, já, ale doporučuji cíle hned dva. Ten první stojí u zastávky Ústí nad Labem – Střekov a je to unikátní technická památka - Parní vodárna Střekov. Protože se o ni stará skupinka nadšenců, je otevřená pouze vždy první sobotu v měsíci. Každopádně se vyplatí si na tento den počkat.

Vzpomínka na dobu páry

Uvnitř budovy z roku 1874 stojí dodnes funkční parní kotel a parní stroje, součástí objektu jsou také vlastní vodojemy. Zařízení sloužilo k čerpání vody do vodních pump pohánějících lokomotivy. Každý návštěvník tak má možnost nahlédnout do historické strojovny, což se hned tak někde jinde nenabízí. Navíc se tu vyskytuje velmi zasvěcený průvodce s nesmírně obsáhlými znalostmi o minulosti místa, ale dráze obecně. Pokud máte rádi nadšence, tak vězte, zde ho potkáte. Navíc rozhojňuje počty sbírek, protože velmi ochotně odkupuje různá historická zařízení a nástroje, jež mu lidé nabízejí. V dnešní době jsou takoví zapálení jedinci zázrakem z pravidla.


Zámecký šperk

Střekovem v sezóně projíždí historický vlak provozovaný spolkem Zubrnická museální železnice, který končí u skanzenu v Zubrnicích. Tentokrát ale vystupte ve Velkém Březně. V obci sídlí nejen pivovar, jehož tváří je od roku 1906 bývalý přednosta místní vlakové stanice Viktor Cibich, ale hlavně původně empírový zámek později upravený do novorenesanční podoby s přilehlým anglickým parkem. Na začátku čtyřicátých let 19. století jej nechal postavit hrabě Karel Chotek. Jeho vnuk stejného jména byl nejen pozdějším majitelem objektu a panství, ale zároveň vynikajícím fotografem. Portrétoval svou rodinu, ale rovněž s oblibou zachycoval různé okamžiky tehdejšího života. Jeho úchvatné fotografie uvidíte nejen v interiérech zámku, ale větší část se nachází v expozici ústeckého muzea.

Zájemcům o prohlídku z řad veřejnosti se nabízí pět okruhů. Ten základní trvá přes hodinu a představuje soukromě obývané prostory včetně nádherné staré koupelny s dobovými kachly a ornamenty v toaletě. V majetku zámku je ale také nejstarší daguerrotypie u nás - skupinový portrét rodiny hraběte Karla Chotka a jeho přátel ze 4. listopadu 1839.

Zasvěcený průvodce ve výkladu neopomine ani složitou situaci po druhé světové válce, kdy budova dost utrpěla necitlivými zásahy a přestavbami k všemožným účelům.
Až se jejího správcovství ujal v podstatě za trest kastelán, jenž na začátku sedmdesátých let uvedl alespoň část prostor do stavu, že se mohly konečně představit návštěvníkům. Na jeho záslužnou práci navázali jeho následovníci a v současnosti je poznat, že v zámku pracují lidé se zájmem o jeho rozkvět.

O bývalé empírové vilce ve Velkém Březně se píše, že patří k nejkrásnějším zámečkům u nás. Samotný park pak nabízí příjemnou procházku ve stínu stromů a zároveň dokládá i zájem jeho někdejších majitelů o světské radosti, protože kousek nad budovou zůstalo torzo bazénu, který určitě těšil tak často fotografované děti Karla Chotka.


Kde se naobědvat?

Nedaleko zámku se nalézá restaurační podnik se zahrádkou s názvem Adonis. I o víkendu si tu lze vybrat ze tří hotovek včetně polévky. Nejedná se sice o žádnou přešlechtěnou gastronomii, ale nabízí přesně to, co máme na výletě rádi, klasický oběd, který chutná a zasytí. Obsluha je velmi příjemná a ochotná, zároveň oceňuji velikost porcí za normální ceny. To celé pak doporučuji korunovat čepovaným pivem z místní produkce.



A na kolik vyjde vlak?

Ze stanice Kralupy nad Vltavou platí jízdenka DÚK, jež na celý den stojí 170 Kč pro jednoho, pro dvě dospělé osoby 290 Kč. Nicméně v tomto případě je nutné do Ústí i zpátky využít spoje, které v Kralupech reálně staví. Regionální tarif uplatníte i při přesunu z ústeckého nádraží na Střekov, stejně tak v historickém vlaku a všude jinde v rámci sítě DÚK.


Zdroj obrázků: Martina Bittnerová

 
 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.4705 s