Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
Tip na výlet: Z empírového unikátu na gotické DobroniceROZSUDEK SMRTI – Ve víně se místo pravdy někdy skrývá smrtAnnabelle přivedla na svět Dear CaliVstupte do kouzelného světa interaktivní výstavy Malý princTři kapitáni: Space opera, od které se těžko odtrhneteNa Vinici sv. Kláry již brzy vypukne tradiční vinobraníŽijeme lidsky? Jak moc se naše bydlení měnilo s dobou?FOTOREPORTÁŽ ze safari na vlastní zahraděSkotské hry? Ano, už zítra na Sychrově!KVÍZ: Poznáš knižní postavu?DOPORUČUJI tyto knihy na odpolední čteníNový podcast Med a peří přichází s celou řadou témat
Když vám, milí čtenáři, doporučím, ať vyrazíte o prázdninách do Ústí nad Labem, pravděpodobně si zaťukáte na čelo. Jenomže už cesta z Prahy nabízí jedinečné výhledy na řeku. Myslím, že je to jedna z nejhezčích tras v České republice.
Říká se sice, že cesta může být i cíl, já, ale doporučuji cíle hned dva. Ten první stojí u zastávky Ústí nad Labem – Střekov a je to unikátní technická památka - Parní vodárna Střekov. Protože se o ni stará skupinka nadšenců, je otevřená pouze vždy první sobotu v měsíci. Každopádně se vyplatí si na tento den počkat.
Vzpomínka na dobu páry
Uvnitř budovy z roku 1874 stojí dodnes funkční parní kotel a parní stroje, součástí objektu jsou také vlastní vodojemy. Zařízení sloužilo k čerpání vody do vodních pump pohánějících lokomotivy. Každý návštěvník tak má možnost nahlédnout do historické strojovny, což se hned tak někde jinde nenabízí. Navíc se tu vyskytuje velmi zasvěcený průvodce s nesmírně obsáhlými znalostmi o minulosti místa, ale dráze obecně. Pokud máte rádi nadšence, tak vězte, zde ho potkáte. Navíc rozhojňuje počty sbírek, protože velmi ochotně odkupuje různá historická zařízení a nástroje, jež mu lidé nabízejí. V dnešní době jsou takoví zapálení jedinci zázrakem z pravidla.
Zámecký šperk
Střekovem v sezóně projíždí historický vlak provozovaný spolkem Zubrnická museální železnice, který končí u skanzenu v Zubrnicích. Tentokrát ale vystupte ve Velkém Březně. V obci sídlí nejen pivovar, jehož tváří je od roku 1906 bývalý přednosta místní vlakové stanice Viktor Cibich, ale hlavně původně empírový zámek později upravený do novorenesanční podoby s přilehlým anglickým parkem. Na začátku čtyřicátých let 19. století jej nechal postavit hrabě Karel Chotek. Jeho vnuk stejného jména byl nejen pozdějším majitelem objektu a panství, ale zároveň vynikajícím fotografem. Portrétoval svou rodinu, ale rovněž s oblibou zachycoval různé okamžiky tehdejšího života. Jeho úchvatné fotografie uvidíte nejen v interiérech zámku, ale větší část se nachází v expozici ústeckého muzea.
Zájemcům o prohlídku z řad veřejnosti se nabízí pět okruhů. Ten základní trvá přes hodinu a představuje soukromě obývané prostory včetně nádherné staré koupelny s dobovými kachly a ornamenty v toaletě. V majetku zámku je ale také nejstarší daguerrotypie u nás - skupinový portrét rodiny hraběte Karla Chotka a jeho přátel ze 4. listopadu 1839.
Zasvěcený průvodce ve výkladu neopomine ani složitou situaci po druhé světové válce, kdy budova dost utrpěla necitlivými zásahy a přestavbami k všemožným účelům.
Až se jejího správcovství ujal v podstatě za trest kastelán, jenž na začátku sedmdesátých let uvedl alespoň část prostor do stavu, že se mohly konečně představit návštěvníkům. Na jeho záslužnou práci navázali jeho následovníci a v současnosti je poznat, že v zámku pracují lidé se zájmem o jeho rozkvět.
O bývalé empírové vilce ve Velkém Březně se píše, že patří k nejkrásnějším zámečkům u nás. Samotný park pak nabízí příjemnou procházku ve stínu stromů a zároveň dokládá i zájem jeho někdejších majitelů o světské radosti, protože kousek nad budovou zůstalo torzo bazénu, který určitě těšil tak často fotografované děti Karla Chotka.
Kde se naobědvat?
Nedaleko zámku se nalézá restaurační podnik se zahrádkou s názvem Adonis. I o víkendu si tu lze vybrat ze tří hotovek včetně polévky. Nejedná se sice o žádnou přešlechtěnou gastronomii, ale nabízí přesně to, co máme na výletě rádi, klasický oběd, který chutná a zasytí. Obsluha je velmi příjemná a ochotná, zároveň oceňuji velikost porcí za normální ceny. To celé pak doporučuji korunovat čepovaným pivem z místní produkce.
A na kolik vyjde vlak?
Ze stanice Kralupy nad Vltavou platí jízdenka DÚK, jež na celý den stojí 170 Kč pro jednoho, pro dvě dospělé osoby 290 Kč. Nicméně v tomto případě je nutné do Ústí i zpátky využít spoje, které v Kralupech reálně staví. Regionální tarif uplatníte i při přesunu z ústeckého nádraží na Střekov, stejně tak v historickém vlaku a všude jinde v rámci sítě DÚK.
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.