Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 25.7.2024, svátek má Jakub 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Herriotův Zvěrolékař je TOP čtivo pro každého

07.07.2024   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Herriotův Zvěrolékař je TOP čtivo pro každéhoZvěrolékař mezi nebem a zemí je jedna z knih úžasné knižní série Jamese Herriota (vlastním jménem Jamesa Alfreda Wighta), která nemůže zklamat. Ačkoli sám autor je již 30 let po smrti, jeho příběhy jsou nejenže nesmrtelné, ale v podstatě vůbec nestárnou, byť zmiňují samotnou historii. 

Jako ve všech svých knihách, i v této líčí Herriot především své veterinářské historky, v každé kapitole jednu - a všechny je spojuje v méně podstatnou linií osobního života. Tentokrát sešívá tato nit Herriotovy zážitky z dob druhé světové války, v níž se autor přidal ke Královskému letectvu. Z míst vzdálených domovu vzpomíná na svůj milovaný Yorkshir, svou práci i milovanou těhotnou Helenu.

Herriot líčí své pracovní zážitky s mistrně rafinovanou jednoduchostí a osobitým, jemným humorem. Každá jeho postav vystupuje v knize jako osobnost, každé jím popisované zvíře se stává jedinečným, každý jeho veterinářský případ je originální a zasluhující pozornost. Kombinace toho všeho spolu s vyzrálou moudrostí a láskou tvoří výjimečné univerzální čtivo, které ocení každý čtenář.

Proč jsem se vůbec dal na tohle povolání? Mohl jsem si zvolit něco snazšího a jemnějšího - jako třeba hornictví nebo dřevorubectví.
Zavolali mě k telení. V chatrné kůlně, která měla celou přední stěnu otevřenou, na zemi poseté starými plechovkami, půlkami cihel a jiným harampádím ležela mllaá, kostnatná jalovčika. Nerozpoznal jsem, přes co klopýtám, protože jediné světlo vydávala rezavá petrolejová lampa, jejíž plamínek se mihotal a ztrácel v závanech větru.
V té kůlně jsem strávil dvě hodiny a vytahoval jsem tele centimentr po centimetru. Nebyla to obrácená poloha, jenom trochu málo prostoru, ale jalovice se vůbec nepostavila a já jsem spočíval celou tu dobu na podlaze, převaloval jsem se mezi cihlami a plechovkami a vstal jsem pouze, abych se roztřeseně vydal k vědru vody, zatímco mi po husí kůži prsou a zada stékal ledový déšť.


Neuvěřitelná lehkost a zároveň hloubka zacloumá s našimi emocemi a zatímco často vyvolá úsměv na tváři, občas vnese do našich myslí i soucitnou těžkost - naštěstí ne na dlouho. Ne všechny veterinářské případy bohužel dopadnou kladně, přestože ty pozitivní velmi výrazně převažují. Ale tak to už v životě bohužel chodí a Herriot se s velkou ohleduplností v negativních vzpomínkách zbytečně nepitvá. Ostatně ke všem svým zážitkům se staví s moudrým nadhledem.

Všechny Herriotovy knihy patří mezi poklady, ke kterým se všichni čtenáři velmi rádi vrací. Není divu, vždyť tyto venkovské příběhy z minulého století popisované s takovou láskou mají úžasnou tendenci nás ukotvit.


Zvěrolékař mezi nebem a zemí, James Herriot
přeložila Eva Marxová
nakladatelství JOTA  2024


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0747 s